W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bitwa o literaturę. Wszystkie oczy na dramat / Ishbel Szatrawska / PJM

Bitwa o literaturę. Wszystkie oczy na dramat / Ishbel Szatrawska / PJM
Data rozpoczęcia 2023-04-18
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Bezpłatny
Koszt udziału bezpłatne wejściówki
Kategoria Spotkanie

A jednak można opublikować dramat, wzbudzić zainteresowanie czytelników i krytyków oraz zdobywać nagrody! Najlepszym dowodem na prawdziwość tego stwierdzenia jest to, co dzieje się od wielu miesięcy wokół książki „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia”. Autorka opowieści o polskim Żydzie, który przeżywa Zagładę i próbuje odnaleźć się w Hollywood, dotarła do finału „Paszportów Polityki”, została też „Odkryciem Empiku”. Jakich dramatów potrzebuje dziś polski teatr? Dlaczego Ishbel Szatrawska w swojej pracy sięga po tematy najważniejsze? Jak udało jej się rozpoznać polską (i nie tylko) duszę?
 

Michał Nogaś, kurator programu literackiego w Teatrze Starym w Lublinie

Ishbel Szatrawska to dramatopisarka i teatrolożka. Urodziła się w 1981 roku w Olsztynie. Jest absolwentką teatrologii na Uniwerytecie Jagiellońskim w Krakowie, studiowała także filmoznawstwo i amerykanistykę na UJ i na Westfälische Wilhelms-Universität w Münster. W latach 2013-2014 uczyła się w prywatnej szkole filmowej Akademia Multi Art w Krakowie pod kierunkiem uznanych twórców, m.in. Xawerego Żuławskiego, Jacka Bławuta i Janusza Kondratiuka. W grudniu 2019 roku zadebiutowała dramatem „Objects in Mirror Are Closer Than They Appear” w e-antologii „Nasz głos” wydanej przez Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Kolejne dramaty publikowała w „Dialogu”: „Polowanie” (nr 4/2020), „Totentanz. Czarna noc, czarna śmierć” (nr 2/2021). W 2020 roku otrzymała Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, w ramach którego powstał dramat „Kateriny brak”. W roku 2021 napisała dramat „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia”, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Cyranka w roku 2022. Laureatka konkursu stypendialnego DRAMATOPISANIE (II edycja; 2021) organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W ramach stypendium powstał dramat „Wolny strzelec”. Publikowała także artykuły, recenzje i teksty teoretyczne, m.in. w „Dialogu”, toruńskim „Undergruncie” czy kwartalniku „Cwiszn”. Jej zainteresowania koncentrują się głównie na strukturach narracyjnych współczesnego dramatu, scenariusza filmowego i serialowego, kulturze amerykańskiej oraz muzyce klasycznej i popularnej. Od 2000 roku mieszka w Krakowie.

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego od 01.03.2023 r.
Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie. Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.

Wydarzenie transmitowane online na stronie (zakładka "Na żywo" oraz na profilu fb Teatru Starego).

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

Rozmowa tłumaczona na polski język migowy. 

Parter i loże sali widowiskowej wyposażone są w pętlę indukcyjną 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej