W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
"Bryllowanie" w Chatce Żaka
Data rozpoczęcia 2011-03-25
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Koncert

Dzielą ich dwa pokolenia. Łączy poezja, muzyka i śpiew. Legendarny poeta Ernest Bryll – rocznik’35 oraz pieśniarz Marcin Styczeń – rocznik’78 zagrają w Chatce Żaka. „Bryllowanie” to spotkanie artystów  różnych pokoleń, którzy nie walczą ze sobą, nie przekonują się do swoich racji, ale odnajdują się w refleksji nad współczesnym światem. Można ją sprowadzić do pytania: co się z nami stało? Jak mówią, nie chodzi o to, żeby od razu szukać odpowiedzi, ale żeby być razem. Bo samotność i oddalenie ludzi od siebie to największy dramat naszych czasów.   Na koncert  składają się piosenki do wierszy Ernesta Brylla, a także wiersze czytane przez poetę. Nie brak w nim improwizowanych dialogów między artystami i wspólnego śpiewu. Będzie lirycznie, czasami dynamicznie i kabaretowo. Artystom towarzyszy zespół instrumentalistów w składzie:  Tomasz Rząd (gitary), Łukasz Dmochewicz (perkusja), Michał Przybyła (gitara basowa).  Do tej pory w całej Polsce  odbyło się kilkadziesiąt koncertów „Bryllowanie”. W 2009 ukazała się płyta „Bryllowanie” uznana przez wiele rozgłośni radiowych za jedną z najciekawszych płyt poetyckich 2009. Wiosną 2011 ukaże się płyta DVD z koncertem zarejestrowanym w Teatrze Polonia w Warszawie.

Ernest Bryll(ur. 1.03.1935 w Warszawie) - polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy, także dyplomata. Dzieciństwo spędził w Komorowie Starym koło Ostrowi Mazowieckiej oraz w Gdyni. W 1956 ukończył wydział Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwszy tomik wierszy Wigilie wariata ukazał się w roku 1958 (w sumie wydał ich około czterdziestu). Poza poezją napisał wiele sztuk scenicznych, oratoriów, musicali, jak choćby legendarne już dzisiaj „Na szkle malowane” czy „Kolęda-Nocka”. Stworzył także setki tekstów piosenek. Wykonywali je m.in.: Dwa Plus Jeden, Myslovitz,  Skaldowie,  Stan Borys,  Halina Frąckowiak, Marek Grechuta, Jerzy Grunwald,   Halina Kunicka, Czesław Niemen, Daniel Olbrychski, Jerzy Połomski, Krystyna Prońko, Łucja Prus, Danuta Rinn, Maryla Rodowicz, Andrzej Rybiński, Urszula Sipińska. Wiele tekstów napisał do muzyki Katarzyny Gaertner. W roku 1968 wraz z Markiem Sartem założył zespół Drumlersi. Sart pisał dla niego muzykę, a Bryll teksty. Współpracował także z takimi kompozytorami jak  Antoni Kopff,  Włodzimierz Korcz, Janusz Kruk, Czesław Niemen, Andrzej Zieliński.
Przez wiele lat był krytykiem filmowym, pracował jako kierownik literacki teatru TV oraz jako szef lub kierownik literacki kilku zespołów filmowych. Oprócz działalności na niwie literatury i mediów w latach 1974-1978 był dyrektorem Instytutu Kultury Polskiej w Londynie, a w latach 1991-1995 Bryll był ambasadorem Rzeczypospolitej w Republice Irlandii.
Więcej informacji na stronie www.bryll.pl

Marcin Styczeń (ur. 22.10.1978 w Olkuszu) - pieśniarz, kompozytor, autor tekstów, dziennikarz, lektor. Wsłuchany w głos wieszcza jest "sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem”. W 2005 roku założył własną Agencję Artystyczną SM-ART, której nakładem ukazały się trzy płyty: „Pieśń o Bogu ukrytym" do wierszy Karola Wojtyły (2006), autorska „21 gramów" (2008) i "Bryllowanie" do wierszy Ernesta Brylla (2009). Koncertuje w kraju i za granicą (grał m.in. w Paryżu, Chicago, Los Angeles, San Diego). Jak mówi, swoją twórczością chce otwierać ludziom serca. Pewnie dlatego jego piosenki są bardzo emocjonalnie odbierane przez publiczność. Współpracuje z wyjątkowymi zespołem w składzie: Tomasz "Orzeł" Rząd gitara), Michał Przybyła (gitara basowa), Łukasz "Samba" Dmochewicz (perkusja). Od 2008 roku występuje regularnie z poetą Ernestem Bryllem. Poza muzyką pracuje jako lektor i dziennikarz. Jest głosem TVN Warszawa, Fox Life i Lotto. W TVP1 w programie "Miedzy ziemią a niebem" prowadzi serwis informacyjny i czat z widzami.
Więcej informacji na stronie www.marcinstyczen.art.pl

Bilety 10 zł. Sprzedaż biletów w dniach 21 - 24.03 w godz. 19-20 oraz godzinę przed koncertem

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej