W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Cykl filmów hiszpańskich i otwarte warsztaty filmowe "Szarłat odwagi" - Dzień II

Cykl filmów hiszpańskich i otwarte warsztaty filmowe "Szarłat odwagi" - Dzień II
Data rozpoczęcia 2011-09-06
Godzina rozpoczęcia 18:30
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Warsztaty

Dobór filmów oraz prowadzenie Henryk Urban

Labirynt Fauna |El Laberinto del Fauno Hiszpania, Meksyk, USA 2006
Reżyseria: Guillermo del Toro
Zdjęcia: Guillermo Navarro
Muzyka: Javier Navrrete
Występują: Ariadna Gil, Ivana Baquero, Sergi López, Maribel Verdú

Akcja filmu toczy się w 1944 w Hiszpanii rządzonej przez frankistów po zwycięstwie w wojnie domowej. Mała dziewczynka imieniem Ofelia udaje się z ciężarną matką do jednostki ojczyma, sadystycznego kapitana Vidala, który w brutalny sposób usiłuje oczyścić podległy mu teren z komunistycznych partyzantów. Gdy koło niej toczą się walki, Ofelia przez przypadek odkrywa w ogrodzie tajemniczy labirynt. Tam spotka Fauna, baśniowego stwora, który rozpozna w niej księżniczkę magicznej krainy, której grozi zagłada. Przed dziewczynką stoją jednak 3 mordercze zadania, które sprawdzą jej nieśmiertelność. Z czasem okrucieństwo zapanuje nad całym rzeczywistym światem.

Guillermo Del Toro urodził się w 1964 w Guadalajarze w Meksyku. Jest magistrem tamtejszego uniwersytetu. Początkowo pracował pod kierunkiem zdobywcy Oskara, specjalisty do spaw makijażu i efektów specjalnych - Dicka Smitha, później założył własną firmę - Necropolis. Na początku swej kariery filmowej del Toro produkował i reżyserował dla meksykańskiej telewizji. Napisał i wyreżyserował liczne odcinki telewizyjnych seriali meksykańskich. W 1985 roku, w wieku 21 lat, wyprodukował film fabularny Doña Herlinda and Her Son (Pani Herlinda i jej syn), którego reżyserem był Jaime Humberto Hermosillo. Del Toro zdobył nagrodę krytyków na festiwalu filmowym w Cannes w 1992, a także dziewięć nagród w swoim ojczystym kraju - Meksyku, za swój debiut fabularny Cronos. Od tego czasu jego nazwisko stało się szeroko znane. Del Toro należy obecnie do grona najbardziej poszukiwanych reżyserów. Specjalizuje się w swoim ulubionym gatunku filmowym - horrorze. Po Cronosie nakręcił Mutanta, którego był także współscenarzystą. Kolejnym filmem był hiszpańskojęzyczny horror El espinaso del diablo (Kręgosłup diabła), w którym wystąpili Eduardo Noriega, Marisa Paredes i Federico Luppi. Film powstał jako koprodukcja firmy del Toro, Tequila Gang, z firmą Pedra Almodovara, El Deseo.

Czas trwania: 118 min
Wstęp wolny