W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Czytanie Czechowicza
Data rozpoczęcia 2021-03-15
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce YouTube Bramy Grodzkiej
Organizator Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Wydarzenie

Już od 20 lat Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" zaprasza mieszkańców miasta i przyjaciół Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, by wspólnie pochylić się nad najbardziej lubelskim z utworów Józefa Czechowicza – „Poematem o mieście Lublinie”.

Józef Czechowicz pojawił się na stałe w kręgu działań Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” dzięki Władysławowi Panasowi. To z jego inicjatywy 10 września 1999 roku, w 60. rocznicę śmierci poety, w Ośrodku została zorganizowana sesja Czytania Czechowicza. W roku 2001 roku powstał pomysł na coroczne spotkania upamiętniające urodziny Józefa Czechowicza. Uznaliśmy, że każdego roku w tym właśnie dniu będziemy zapraszać kilkoro lublinian do odczytania Poematu o mieście Lublinie. I tak to się zaczęło... Stało się też tradycją, że wszyscy uczestnicy Czytania opowiadają o „swoim” Lublinie.

 

Czytanie Czechowicza odbywa się już 21. raz, do tej pory udział w nim wzięło 169 osób związanych z Lublinem i z Bramą. Aby uporządkować i zachować tę historię, tworzymy serwis internetowy poświęcony samemu wydarzeniu oraz jego uczestnikom. Zostanie on opublikowany w dzień urodzin Czechowicza, 15 marca.

 

Tegoroczne Czytanie odbędzie się w przestrzeni Internetu. Pozostajemy jednak przy tradycyjnej formule: zaprosiliśmy 14 osób, z którymi współpracowaliśmy w ostatnim czasie. Naszymi gośćmi będą: Jagoda Graboś, Kevin Grabowski-Christianson, Sławomir Hornik, Joanna Jawiczuk, Henryk Kowalczyk, Agnieszka Krawiec, Marta Kurowska, Magdalena Łuczyn, Marta Teresa Panas, Rafał Pastwa, Agnieszka Pawluczuk, Fryderyk Rudziński, Maria Wiśnioch i Aleksander Wójtowicz. Zaproszone osoby przedstawią fragmenty Poematu i opowiedzą o tym, jak wygląda Lublin w ich oczach. Wszystko to będzie można zobaczyć na naszym kanale YouTube Brama Grodzka.

Tradycyjnie także Izba Drukarstwa przygotowała wydanie Poematu o mieście Lublinie. Każdego roku pracownicy Izby przygotowują tyle sztuk książki, ile lat minęło od narodzin poety – w tym roku jest to zatem 118 egzemplarzy. Każdy z nich był drukowany na maszynach sprzed ponad stu lat, ręcznie zszywany i oprawiany, do każdego też dołączony jest ręcznie składany, pamiątkowy akcydens. Poematy będzie można zakupić od 15 marca w sklepie Domu Słów () w cenie 50 zł.

Po Czytaniu, o godz. 18:15 rozpocznie się kolejna z cyklicznych audycji internetowych Opowieści z Bramy. Najbliższe spotkanie poświęcone będzie Józefowi Czechowiczowi i Poematowi o mieście Lublinie. Rozmawiać będą Joanna Zętar oraz Aleksander Wójtowicz, kierownik Oddziału Literackiego im. Józefa Czechowicza w Lublinie, historyk literatury zajmujący się dziejami polskich i europejskich ruchów awangardowych.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej