W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dookoła świata - spotkania globtroterów

Dookoła świata - spotkania globtroterów
Data rozpoczęcia 2013-12-11
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Spotkanie

„Byk Zimy – Jakuck” Michał Książek
Jakuck, najzimniejsze miasto na kuli ziemskiej. Położone na wiecznym lodzie, średnia temperatura stycznia wynosi tam minus 38 stopni Celsjusza, a średnia miesięczna w ciągu roku minus 8 stopni. Jakucki mróz nie szczypie więc, a bodzie, dlatego jego personifikacją w folklorze Jakutów nie jest Dziadek Mróz, a Byk Zimy. Mimo to życie toczy się w Jakucku jak w każdym innym mieście na ziemi. Najlepszym sposobem na zwierzęce zimno, są zwierzęce skóry: szuby z wilków, zimowe buty ze skóry reniferów. Tymczasem sposobu na gęsty zimowy smog, który co roku spowija miasto, jeszcze nikt nie wymyślił. Trzeba go po prostu przeczekać.

Zapraszamy na opowieść Michała Książka o chłodzie i bieli. Spotkaniu będzie towarzyszyć promocja książki „Jakuck” wydanej przez Wydawnictwo Czarne.

Michał Książek po Syberii podróżuje od 2000 roku, ponad dwadzieścia razy jechał Koleją Transsyberyjską, piętnaście razy przepłynął Bajkał. Absolwent UW i SGGW, stażował też na Uniwersytecie Państwowym w Jakucku i przez rok na UJ. Przez trzy lata mieszkał w Jakucku, gdzie studiował kulturę Narodów Północy i badał archiwum Wacława Sieroszewskiego, pisarza i uczonego z okolic Tłuszcza zesłanego do Jakucji. Kolejne trzy lata spędził podróżując pomiędzy Kołymą, Amurem a jeziorem Bajkał i wschodnim wybrzeżem Rosji. Motywem tych podróży były kultury rdzennych narodów Syberii, miejsca zsyłki Polaków jak i zainteresowania ornitologiczne i botaniczne. Relacje z tych peregrynacji można znaleźć w Polityce, Newsweeku, Rzeczpospolitej i w Twórczości. Latem bieżącego roku nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się jego książka pt. JAKUCK. Jest to dziennik-reportaż oparty o osobiste doświadczenia autora, ale też zesłańcze losy Wacława Sieroszewskiego

wstęp wolny