W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dorota & Henryk Miśkiewicz feat. Marcin Wasilewski Trio

Dorota & Henryk Miśkiewicz feat. Marcin Wasilewski Trio
Data rozpoczęcia 2019-03-20
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Teatr Stary, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary
Udział Płatny
Koszt udziału I - 80 zł, II - 60 zł, III – 40 zł, stojące - 15 zł
Kategoria Koncert

Pierwszy wspólny projekt ojca i córki, znakomitego saksofonisty i wokalistki jazzowej.
 

Głos. Muzykalność. Uroda. A wszystko to w takich dawkach, że musiałem się zdecydować na kolejność alfabetyczną: głos, muzykalność, uroda. Dorota Miśkiewicz nie jest „piosenkarką”, chociaż ma w repertuarze fantastyczne piosenki. Ona jest „muzykiem, który śpiewa”, jest głosem-instrumentem o zakresie ekspresji od liryki po afrykańskie wokalizy. Jej barwa, jej emisja nie mają podobnych. Jest w tym niemała zasługa muzykalnych rodziców i to aż dziwne, że Dorota dopiero teraz zdecydowała się na nagrania ze słynnym ojcem Henrykiem, czołowym polskim saksofonistą. Córka i tata wystąpią w nowych utworach do słów m.in. Ewy Lipskiej i Grzegorza Turnaua, ale na koncertach tej rodziny należy się spodziewać wzlotów nieprzewidzianych.
Daniel Wyszogrodzki, kurator programu muzycznego w Teatrze Starym 

Na program składają się premierowe utwory napisane przede wszystkim przez Henryka i Dorotę. Uzupełnia je kompozycja Michała Miśkiewicza. Choć taki materiał wydawałby się oczywistością, to jednak kazał na siebie długo czekać. Dorota i Henryk Miśkiewicz występowali wspólnie, ale nigdy wcześniej nie były to koncerty w ramach specjalnie przygotowanego programu. Stylistycznie projekt określają zarówno liryzm, jak dynamiczny, charyzmatyczny jazz. Teksty do nowych piosenek napisali Bogdan Loebl, Ewa Lipska, Grzegorz Turnau. Usłyszymy również słowa Wojciecha Młynarskiego.

Brzmienie projektu dopełnia wyjątkowe Marcin Wasilewski Trio tworzone z najznakomitszych polskich muzyków jazzowych. Losy zespołu oraz rodziny Miśkiewiczów złączone są od kiedy Michał Miśkiewicz dołączył do trio 25 lat temu. Mają też na swoim koncie wspólną płytę z Henrykiem “Lyrics”. Trudno wyobrazić sobie lepszy zestaw muzyczny. To będzie jazz najwyższej próby!

Henryk Miśkiewicz w jazzowym środowisku uchodzi za najlepszego polskiego saksofonistę. Słychać go prawie na każdej polskiej płycie, grał w legendarnym zespole Jazz Carriers oraz w Studio Jazzowym Jana Ptaszyna Wróblewskiego, jego pierwsza liderska płyta "More love" sprawiła, że pokochały go rzesze Polaków. Ton jego saksofonu towarzyszył również większości filmów lat 80-tych. Koncertował na całym świecie z m.in. Ewą Bem, Andrzejem Jagodzińskim, Jarosławem Śmietaną, Wojciechem Karolakiem, czy Adzikiem Sendeckim.

Dorota Miśkiewicz nie tylko śpiewa, komponuje, pisze teksty, ale także kreuje unikalne projekty artystyczne. W 2016 roku zaprezentowała projekt PIANO.PL , podczas którego po raz pierwszy w historii polskiej muzyki na jednej scenie zaprezentowało się kilkunastu wybitnych polskich pianistów trzech generacji. To jej szósta płyta nagrana pod własnym nazwiskiem. Swoją karierę rozpoczęła w zespole Włodzimierza Nahornego. Jako jedna z nielicznych nagrywała i koncertowała z Cesarią Evorą, Stefano Bollanim, Tomaszem Stańko. Zapraszali ją także Nigel Kennedy, Jan Ptaszyn Wróblewski, Grzegorz Turnau, Wojciech Młynarski...

Marcin Wasilewski Trio to jeden z naszych skarbów narodowych i najbardziej znany na świecie polski zespół jazzowy. Od lat nagrywają dla prestiżowej wytwórni ECM Records. Dotychczas każda ich płyta otrzymywała "Fryderyka" i pozytywne recenzje za granicą, pojawiała się na jazzowych listach Billboardu. Ich ojcem chrzestnym był Tomasz Stańko, z którym przez ponad 20 kilka lat koncertowali i nagrywali w jego kwartecie. Muzycy współpracowali z gigantami światowego jazzu m.in. z Charlsem Lloydem, Janem Garbarkiem, Branfordem Marsalisem, Joe Lovano, Nilsem Petterem Molværem, Alem Fosterem, czy Manu Katche. W tym roku świętują 25-lecie pracy rozpoczęte trasą po Japonii i Korei Pd.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej