W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Dożynki dworskie
Data rozpoczęcia 2016-08-21
Godzina rozpoczęcia 14:00
Miejsce Muzeum Wsi Lubelskiej
Organizator Muzeum Wsi Lubelskiej
Udział Płatny
Koszt udziału 12 zł/normalny, 6 zł/ulgowy
Kategoria Koncert

Dożynkowa msza święta z poświęceniem chleba oraz inscenizacja dożynek dworskich już w najbliższą niedzielę w lubelskim skansenie. Ponadto na „drodze do chleba” goście Muzeum poznają tajniki pracy młynarza czy młocki cepami.

Dożynki dworskie w Muzeum Wsi Lubelskiej rozpocznie Msza Święta w kościele z Matczyna o godzinie 14:00. Jak dawniej, tak i w niedzielę loża kolatorska w kościele będzie zarezerwowana dla rodziny dziedzica, a oś nawy dla żniwiarzy z wieńcami dożynkowymi. Po Mszy Świętej korowód dożynkowy przejdzie przez muzealne miasteczko i wieś Wyżyny Lubelskiej pod dwór z Żyrzyna. Na ganku dworu zaprezentowane zostaną elementy obrzędu dożynkowego - wręczanie wieńca dożynkowego uwitego na drewnianej ramie w tradycji majątku Sławin, miejsca lokalizacji Muzeum Wsi Lubelskiej oraz wianków wkładanych państwu na głowę przez przodownice według obrzędu dożynkowego w majątku Guzówka k/Wysokiego. Dożynki dworskie poprzedzą pokazy ginących zawodów i umiejętności obrazujące drogę chleba (w godz. 11.00-13.15).

Godz. 14.00 –  16.30

 

 

Powiązane:

Muzeum Wsi Lubelskiej

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej