W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Dożynki dworskie
Data rozpoczęcia 2019-08-18
Godzina rozpoczęcia 14:00
Data zakończenia 2019-08-18
Godzina zakończenia 16:00
Miejsce Muzeum Wsi Lubelskiej, al. Warszawska 96
Organizator Muzeum Wsi Lubelskiej
Udział Płatny
Koszt udziału 12 zł/normalny, 6 zł/ulgowy
Kategoria Pokaz

Dożynki to uwieńczenie ciężkiej pracy podczas żniw oraz okazja do kultywowania tradycji i zabawy. Dziękczynna Msza święta z poświęceniem wieńca dożynkowego, barwny orszak oraz inscenizacja dożynek dworskich już wkrótce w lubelskim skansenie.

Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na Dożynki dworskie, które odbędą się już 18 sierpnia. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14:00 od uroczystej Mszy świętej w zabytkowym kościele z Matczyna. Tradycyjnie loża kolatorska w kościele będzie zarezerwowana dla rodziny dziedzica, a oś nawy dla żniwiarzy z wieńcami dożynkowymi. Po Mszy przez muzealne miasteczko i wieś Wyżyny Lubelskiej pod dwór z Żyrzyna poprowadzony zostanie korowód dożynkowy. Na ganku dworu zaprezentowane zostaną elementy obrzędu – wręczanie wieńca dożynkowego oraz wianków wkładanych państwu na głowę przez przodownice.

Inscenizacja Dożynki dworskie jest wspaniałą okazją do poznania dawnych zwyczajów związanych z zakończeniem jednego z cyklów życia gospodarskiego, które było mocno związane z rokiem obrzędowym.

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej