W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Duże Psychokino: "Szwedzka teoria miłości"

Duże Psychokino: "Szwedzka teoria miłości"
Data rozpoczęcia 2017-02-15
Godzina rozpoczęcia 16:30
Miejsce ACK UMCS "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Udział Bezpłatny
Kategoria Film

W panelu po filmie wystąpią: dr Piotr Kwiatkowski (psychoterapeuta), dr Barbara Smoczyńska (trenerka umiejętności społecznych), Prof. Włodzimierz Piątkowski (socjolog medycyny)

Psychokino jest częścią projektu Przyjazny Uniwersytet organizowanego na UMCS. Jest to projekt mający na celu między innymi uwrażliwienie społeczności akademickiej na sytuację osób doświadczających kryzysów psychicznych. Prezentowane filmy dotyczą problematyki zdrowia psychicznego i znaczenia relacji międzyludzkich dla zachowania równowagi wewnętrznej. Po każdej projekcji ma miejsce dyskusja panelowa z udziałem ekspertów i publiczności. 

Każde spotkanie w ramach Psychokina składa się z dwóch modułów. W pierwszej części następuje projekcja, w drugiej ma miejsce dyskusja na temat filmu. Rozpoczyna się ona wystąpieniem specjalisty, który dokonuje analizy bohaterów i relacji między z nimi z punktu widzenia psychologii. Następnie o filmie wypowiadają się zaproszone osoby. Są to psychologowie, psychiatrzy, estetycy, filozofowie, socjolodzy osoby po kryzysach i pracownicy instytucji wspierających osoby z problemami psychicznymi. Następnie jest czas na dyskusję i pytania od publiczności.

W ramach Psychokina chcemy przybliżyć widzom sytuacje osób doświadczających trudności psychicznych. Celem jest tutaj uwrażliwienie odbiorcy oraz walka z negatywnymi stereotypami na temat osób, które cierpią na choroby i zaburzenia w tej sferze. Udział osoby po kryzysie ma dodatkowo wzmocnić ten efekt, pozwalając uczestnikom zdobyć informacje z pierwszej ręki na temat tego jak przeżywane jest doświadczenie utraty zdrowia psychicznego, co pomaga sobie z nim pomóc, a co jest czynnikiem utrudniającym powrót do pierwotnego funkcjonowania.

W lutym zaprezentowany zostanie film „Szwedzka teoria miłości”, który opowiada o tym jakie konsekwencje miały zmiany zainspirowane społecznym manifestem „Rodzina przyszłości”. Jego głównym założeniem było zlikwidowanie ekonomicznych zależności między. Reżyser ukazuje nam Szwecję, w której niezależność została okupiona samotnością i niezdolnością do tworzenia więzi, które wymagają wyrzeczeń. Opowieść zdaje się należeć do gatunku science fiction, jednak przedstawione wydarzenia są rzeczywiste. Film zawiera komentarz wybitnego socjologa Zygmunta Baumana.