W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dwudziesty spacer trasą „Poematu o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza

Dwudziesty spacer trasą „Poematu o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza
Data rozpoczęcia 2022-07-13
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce początek spaceru na Wiadukcie Poniatowskiego
Organizator Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Spacer

W czasie pierwszej lipcowej pełni księżyca ulice Lublina przemierzał czechowiczowski Wędrowiec. W tym roku już po raz dwudziesty mieszkańcy miasta podążą jego śladami, kierując się słowami „Poematu o mieście Lublinie”.

W 2003 roku w nocy z 13 na 14 lipca, w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Józefa Czechowicza, Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" rozpoczął tradycję odwiedzania miejsc uwiecznionych w „Poemacie o mieście Lublinie”. Pomysłodawcami spaceru byli prof. Władysław Panas i Tomasz Pietrasiewicz.

Co roku Teatr NN zaprasza mieszkańców Lublina na spacer w pierwszą lipcową noc pełni księżyca, bo właśnie wtedy przemierza miasto czechowiczowski Wędrowiec. Wkracza on do miasta od strony Górek Czechowskich, kieruje się ku nieistniejącemu dziś przedmieściu Wieniawa, odwiedza cmentarz przy ul. Lipowej, dalej Krakowskim Przedmieściem podąża na Stare Miasto, a stamtąd na Zamek, do Kaplicy Trójcy Świętej. Potem schodzi w dół na nieistniejącą dziś ulicę Szeroką w dawnej dzielnicy żydowskiej i dalej, przez Kalinowszczyznę i Czwartek opuszcza rodzinne miasto.

Tegoroczny spacer przypada w 85. rocznicę emisji na falach Polskiego Radia „Poematu o mieście Lublinie”. Premiera miała miejsce 9 lipca 1937 roku o godzinie 21:45. Natomiast w 1927 roku w lipcu ukazał się debiutancki tomik poezji Józefa Czechowicza pt. „Kamień”.

Dla wszystkich osób, które przejdą śladami Wędrowca organizatorzy przygotowali mapki i okolicznościowe exlibrisy. Podczas spaceru uczestnicy odwiedzą Muzeum Czechowicza przy ul. Złotej gdzie będzie można obejrzeć rękopis „Poematu o mieście Lublinie”.

Początek spaceru na Wiadukcie Poniatowskiego, kładka pieszo-rowerowa, nad aleją Solidarności, od strony Czechowa.

Poprzednie edycje spaceru

Tekst „Poematu o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza

Krótki przewodnik po trasie „Poematu o mieście Lublinie”

Więcej o miejscach opisanych w „Poemacie”

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej