W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Festiwal Noworoczny Orkiestry Filharmonii Lubelskiej – 2022 USA Tour

Festiwal Noworoczny Orkiestry Filharmonii Lubelskiej – 2022 USA Tour
Data rozpoczęcia 2022-01-07
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, ul. M. Curie-Skłodowskiej 5
Organizator Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału 15-40 zł
Kategoria Koncert

Przed Lubelskimi Filharmonikami najważniejsze od lat wydarzenie. Po raz pierwszy w swej ponad siedemdziesięcioletniej historii, orkiestra symfoniczna pod dyrekcją Wojciecha Rodka, z solistami Sarą Dragan i Tomaszem Ritterem, wyruszy na tournée koncertowe za ocean. 12 stycznia muzycy wylatują na Florydę i rozpoczynają serię koncertów w siedemnastu centralnych i wschodnich stanach USA.

Na pożegnanie z lubelską publicznością w trzech koncertach symfonicznych zaprezentują program amerykański.

Drugi przedwyjazdowy wieczór wypełni najpiękniejsza muzyka romantyczna. Wysłuchamy dzieł przedstawicieli trzech narodowości. Włochy reprezentuje Gioacchino Rossini, norweską szkołę narodową Edvard Grieg, a muzykę austriacką Franz Schubert.

Uwerturę do „Sroki złodziejki” Rossini pisał w ostatniej chwili. Cała opera była już gotowa, ale jeszcze w dzień premiery muzycy czekali na jej wstępny fragment. Mimo szybkiego tempa pracy i ogromnej presji w efekcie powstało dzieło znakomite, jedno z najbardziej rozpoznawalnych w dorobku Rossiniego.

Dla Skandynawów Edvard Grieg jest takim samym symbolem jak dla nas Polaków Fryderyk Chopin. Wierność sztuce narodowej była dla niego wyrazem patriotyzmu i wyrażaniem tożsamości narodowej. Wykształcenie muzyczne autor „Peer Gynta” zdobył w Lipsku. Tam poznał muzykę Schumanna, której echa słychać w Opusie 16. Po ukończeniu studiów i krótkim epizodzie w Kopenhadze, powrócił do rodzinnej Norwegii, gdzie tworzył pieśni, dzieła fortepianowe i dramatyczne, nierozerwalnie związane z literaturą i ludową muzyką norweską. W Lublinie, a następnie amerykańskim tournée, solową partię fortepianu w Koncercie a-moll wykona znakomity Tomasz Ritter, zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie (2018).

W części symfonicznej zabrzmi Symfonia C-dur „Wielka” Franciszka Schuberta, zawdzięczająca swe odkrycie Robertowi Schumanowi. Wiedeńczyk odnalazł ją wśród pamiątek po kompozytorze, przesłał Feliksowi Mendelssohnowi, a ten doprowadził do prawykonania w lipskim Gewandhausie. „Wydaje się, że pochodzi z innej sfery. Tutaj wszystko słucha, jakby duch niebiański wędrował po orkiestrze” – pisał potem Schubert. 

Alina Staniak-Ziółkowska

Wystąpi:

  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej
  • Tomasz Ritter – fortepian
  • Wojciech Rodek – dyrygent

Program:

  • G. Rossini – Uwertura do opery „Sroka złodziejka” („La Gazza Ladra”)
  • E. Grieg – Koncert fortepianowy a-moll, op. 16
  • F. Schubert – IX Symfonia C-dur „Wielka”, D 944

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej