W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Film "Alfred Schreyer z Drohobycza"

Data rozpoczęcia 2010-12-03
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Kategoria Projekcja filmowa

Scenariusz i reżyseria: Marcin Giżycki, Małgorzata Sady
Producent: Studio Filmowe Kronika 2010

Czas trwania filmu: 45 min. Wstęp wolny

Alfred Schreyer, bohater filmu, urodził się w 1922 w Drohobyczu, gdzie spędził całe życie i mieszka do dzisiaj. Jest polskim skrzypkiem, śpiewakiem (wielokrotnie koncertował
w Polsce – m.in. w Krakowie i w Lublinie), inicjatorem wydarzeń kulturalnych, strażnikiem pamięci o przedwojennym Drohobyczu, przede wszystkim zaś o Brunonie Schulzu, którego był uczniem w miejscowym gimnazjum. Film jest opowieścią o jego losach, mieście i muzyce. Lubelski pokaz odbędzie się tuż po premierze zaplanowanej na 29 listopada 2010 roku w warszawskim kinie Muranów.

Marcin Giżycki (ur. 1951, Warszawa) jest historykiem sztuki i znawcą filmu animowanego, uprawia też krytykę artystyczną. Pracował w redakcjach „Projektu” i „Literatury”. Był redaktorem naczelnym kwartalnika „Animafilm” – organu Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Filmu Animowanego (ASIFA). Od 1988 roku związany jest z amerykańską uczelnią Rhode Island School of Design w Providence, gdzie wykłada teorię i historię filmu i sztuki współczesnej. Jest autorem licznych publikacji, m.in.: Awangarda wobec kina. Film w kręgu polskiej awangardy artystycznej dwudziestolecia międzywojennego (Warszawa 1996), Nie tylko Disney. Rzecz o filmie animowanym (Warszawa 2000) oraz pionierskiej na polskim gruncie antologii Postmodernizm – kultura wyczerpania? (Warszawa 1988). Realizuje również filmy dokumentalne, czego przykładami są: Providence, to ja! Opowieść o H. P. Lovecrafcie i jego mieście (1997), Wyspa Jana Lenicy (1998) i ostatni – Alfred Schreyer z Drohobycza (2010). Mieszka w Warszawie.

Małgorzata Sady jest niezależną animatorką projektów artystycznych, kuratorką, autorką esejów, tłumaczką tekstów z zakresu sztuki, filozofii, literatury. Od końca lat 70. współpracuje z centrami sztuki, festiwalami filmowymi i teatralnymi w kraju i zagranicą. Z propaguje twórczość Franciszki i Stefana Themersonów (wystawy, publikacje, wykłady, tłumaczenia); od 2002 prowadzi niezależną oficynę wydawniczą Gaberbocchus Press; pracowała też z Wiktorią Szymańską przy filmie Themerson & Themerson. Współpracuje z braćmi Quay (filmy: Inventorium śladów – o Janie Potockim, Maska – na podstawie opowiadania Stanisława Lema i książka kinematograficzna Inventorium śladów). Jest kuratorką programu filmowego Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalkowego i Filmu Animowanego dla Dorosłych Lalka też człowiek (Warszawa); przygotowuje pokazy festiwalu Laterna Magica (Łańcut); realizuje program filmowy w Starej Prochowni (Warszawa). Przez wiele lat była związana z Lublinem, obecnie mieszka w Warszawie.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne