Fokus: Pełny metraż to konkurs pełnometrażowych filmów aktorskich z wyraźnie autorskim stylem.
Apokawixa, reż. Xawery Żuławski (Polska) 2022, 120’, 15+
Grupa maturzystów zmęczonych kolejnymi lockdownami postanawia zorganizować nad morzem „melanż życia”. Mimo niepokojąco wysokiego stężenia sinic w Bałtyku i przypadków dziwnych zakażeń początkowo wszystko idzie normalnie – plaża, taniec, seks, picie, miłosne uniesienia i rozczarowania. Z minuty na minutę całość zaczyna wymykać się spod kontroli… Film nagrodzony na FPFF w Gdyni.
Po seansie organizatorzy zapraszają na dyskusję.
W ramach świętowania 75-lecia Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej przed wybranymi seansami filmów pełnometrażowych zaprezentowane zostaną najnowsze krótkometrażowe animacje wyprodukowane przez studio.
Klątwa, reż. Piotr Kabat (Polska) 2020, 8’
Dwie kreatury żyją w pozornie niezwiązanych ze sobą rzeczywistościach. Bohaterowie nie mają zielonego pojęcia o tym, że ich absurdalne zachowania wywierają wpływ na światy w których egzystują. Beztroskie i wyluzowane życie dla jednego, to walka o przetrwanie dla drugiego.
Wydarzenie jest częścią 16. Lubelskiego Festiwalu Filmowego