W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Film: Cudze chwalicie…
Data rozpoczęcia 2017-06-01
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin" ul. Judyma 2a
Organizator Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin"
Udział Bezpłatny
Kategoria Film

„Cudze chwalicie…” (The grass is greener, USA 1960, 1 h 44 min.)
obsada: Deborah Kerr & Cary Grant
reżyseria – Stanley Donen
Kurator cyklu – dr hab Rafał Szczerbakiewicz

Opowieść o brytyjskim lordzie, który wynajmuje swój zamek dla turystów. Pewnego dnia jeden z turystów (w tej roli charyzmatyczny Mitchum) zechce odbić jego żonę…

Kończymy dwiema błyskotliwymi komediami wielkiego mistrza Stanleya Donena – zwieńczeniem kariery Granta. W latach 60-tych Cary nie chciał już właściwie grać w Hollywoodzie. Po latach burzliwych romansów, światowej kariery, sukcesów i depresji marzył wyłącznie o ustabilizowanym życiu rodzinnym i dzieciach. Małżeństwa wcześniejsze okazały się przejściowe i nieudane. Marzenia o Sophii Loren całkowitą iluzją. Nawet Hitchcock już nie potrafił namówić Granta na kolejne ekranowe pomysły. Z innej strony ideę by – zgodnie z wolą autora powieści Flemminga – Cary zagrał Jamesa Bonda odrzucił sam aktor uznając, że jest już za stary na taką rolę. Początkowo Cary Grant odrzucił także rolę Victora w filmie Donena i został obsadzony w niej Rex Harrison. Jednakże żona Harrisona poważnie zachorowała i musiał zrezygnować z filmu. Wówczas Cary Grant zgodził się zagrać główną rolę ze względu na przyjaźń z Donenen. I stworzył jedną z najlepszych komediowych ról życia. Po raz drugi po „Niezapomnianym romansie” stworzył też z Deborah Kerr rewelacyjny duet miłosny – pary z dużymi problemami.
Film kręcono w Osterley Park House w Isleworth (hrabstwo Middlesex) oraz w studio Shepperton Studios w Shepperton (hrabstwo Surrey) w Anglii (Wielka Brytania) ma bardzo bliską Cary’emu brytyjską atmosferę.

Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych przy DDK „Węglin” w Lublinie ma zaszczyt zaprosić na swój siódmy, tematyczny cykl kina klasycznego – Cary Grant.

Cary Grant (1904-1986). Archetyp Filmowego Amanta w najlepszym kinie gatunków (filmy obejmują lata 30’- 60’ XX wieku). Cary, a właściwie Archibald Alec Leach to angielski aktor z Bristolu pracujący w Hollywood, który swoim brytyjskim akcentem, manierami, niepowtarzalnym wdziękiem i słynną autoironią, uwiódł widzów z całego świata na kilka dekad. Aktor reżyserowany przez największych mistrzów Hollywoodu: Cukor, McCarey, Hawks, Stevens, Hitchcock, Capra, Mankiewicz, Donen. Największemu „Czarusiowi” w dziejach kina partnerują największe Gwiazdy swoich czasów: Mae West, Marylin Monroe, Ginger Rogers, Sophia Loren, Ingrid Bergman, Katherine Hepburn, Audrey Hepburn.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej