W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Film "Cygan"
Data rozpoczęcia 2012-10-18
Godzina rozpoczęcia 20:00
Miejsce ACK "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Film

Cygan (Cigan)
reż.: Martin Šulik
scen.: Marek Leščak, Martin Šulik
zdj.: Martin Šec
muz.: Vladimir Godar
w.: Janko Mižigar (Adam), Martin Hangurbadžo (Marian), Miro Gulyás (Žigo), Martina Kotlárová (Jolana), Attila Mokos (ksiądz)
prod.: Słowacja/Czechy 2011 (102 min)

Nagroda specjalna jury oraz Don Kichot (FICC) na MFF w Karlowych Warach ’2011

Cygański Hamlet ma na imię Adam, skończył 14 lat i nieufnie spogląda swymi ciemnymi oczami na świat, także na nas widzów (jak choćby w pierwszym ujęciu). Właśnie stracił ojca. Pogrzebu nie oglądamy na ekranie, jest natomiast huczne wesele, wdowa postanowiła bowiem wydać się za stryja, który może zapewnić Adamowi i trójce rodzeństwa lepszą przyszłość. Stryj w cygańskiej osadzie ma mocną pozycję, prowadzi podejrzane interesy, pożycza na bandycki procent pieniądze, a potem okrutnie traktuje spóźniających się ze spłatą dłużników. Czasem można odnieść wrażenie, że popisuje się przed pasierbem, chce mu zaimponować, wciągnąć do swojego światka. Ale Adam, jak na cygańskiego Hamleta przystało, jest pełen wątpliwości, a po pierwsze, musi dowiedzieć się, jak zginął jego ojciec. Oficjalna wersja jest taka, że potrącił go samochód, lecz podejrzliwy syn nie daje jej wiary, tym bardziej kiedy pojawi mu się duch ojca. Znający choćby z grubsza dramat Szekspira wiedzą, jak dalej potoczą się wypadki.
Reżyser Martin Šulik doskonale połączył w „Cyganie” dwie różne poetyki. Z jednej strony mamy tu bowiem film realistyczny, z mnóstwem obyczajowych i kulturowych szczegółów (zdjęcia kręcono w autentycznej romskiej wsi), z drugiej zaś – poetycki dramat oparty na schemacie arcydramatu Szekspira. W rezultacie powstał obraz sugestywny i poruszający, który na przykładzie jednej osady pokazuje marny los 300 tys. słowackich Cyganów.
Zdzisław Pietrasik – Polityka 23/2012

Cennik: karnet 30zł, bilet 10/12zł (ulgowy/normalny)
Sprzedaż: od 12.10. od godz. 15

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej