W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Film: Difret
Data rozpoczęcia 2015-03-27
Godzina rozpoczęcia 20:00
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Film

DIFRET
reż.: Zeresenay Berhane Mehari
scen.: Zeresenay Berhane Mehari
zdj.: Monika Lenczewska
muz.: Dave Eggar, David Schommer
w.: Meron Getnet (Meaza Ashenafi), Tizita Hagere (Hirut), Brook Sheferaw (z-ca prok. okręgowego), Moges Yohannes (szef posterunku policji), Haregewine Assefa (Membere), Mekonen Laeake (ojciec Hirut), Meaza Tekle (matka Hirut), Shetaye Abreha (Etaferaw), Teferi Alemu (wiejski sędzia), Girma Teshome (Tadele)
prod.: Etiopia/USA 2014 (99 min)

Nagroda publiczności (w sekcji Panorama) na MFF w Berlinie’ 2014; nagroda publiczności na MFF w Sundance’ 2014

Etiopia, lata 90. Pozarządowa organizacja prawnicza zajmuje się udzielaniem pomocy prawnej kobietom, traktowanym przez tamtejsze instytucje jak obywatelki drugiej kategorii. Jedna z prowadzonych przez nią spraw elektryzuje opinię publiczną. O 14-letnią Hirut stara się pewien mężczyzna, ale przez rodzinę dziewczyny zostaje odprawiony z kwitkiem. Odwołuje się zatem do lokalnej tradycji i porywa wybrankę. Żeby dziewczyna nie miała drogi odwrotu od zamążpójścia, gwałci ją – tym samym zhańbiona Hirut nie może liczyć na obronę nawet ze strony rodziny. Dziewczyna nie chce pogodzić się z takim wyrokiem losu i zabija niedoszłego męża. Zostaje aresztowana i czekają ją dwa procesy. Jeden zapada na wiejskim zebraniu rady starszych. Jej wyroki ferowane są w oparciu o tradycyjne rozumienie prawa, które nakazuje karać wedle zasady wet za wet. Prawo stanowione nie daje Hirut większych szans, bo sam fakt, że to kobieta zabiła mężczyznę, choćby w samoobronie, wrogo nastawia do niej męskich przedstawicieli aparatu sprawiedliwości. Ambitna prawniczka, która podejmuje się stanąć po stronie skrzywdzonej dziewczyny stoi zatem z góry na straconej pozycji. Chyba, że zdoła udowodnić iż w chwili popełnienia czynu sprawczyni była niepełnoletnia. Ale jak to zrobić, kiedy nawet rodzice nie są pewni jej wieku, a żadne urzędowo potwierdzone świadectwa urodzenia w wiejskiej społeczności nie są praktykowane? Gra idzie i najwyższą stawkę, o życie Hirut, więc prawniczka stawia wszystko na jedną kartę w walce o jej ocalenie.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej