W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Film: Duży zeszyt
Data rozpoczęcia 2015-03-07
Godzina rozpoczęcia 20:00
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Film

DUŻY ZESZYT (A nagy füzet)
reż.: János Szász
scen. (na podst. powieści Agoty Kristof): Tom Abrams, Andreás Szekér
zdj.: Christian Berger
w.: András Gyémánt i László Gyémánt (bliźniacy), Gyöngyvér Bognár (matka), Piroska Molnár (babka), Ulrich Matthes (ojciec), Orsolya Tóth (Zajecza Warga), Ulrich Thomsen (oficer), Péter Andorai (ksiądz), Krisztián Kovásc (dezerter), Gyula Kovásc (listonosz)
prod.: Węgry/Niemcy/Austria/Francja 2013 (109 min)

Grand Prix na MFF w Karlowych Warach’ 2013

Bracia bliźniacy trafiają na wieś do babki. Dla niej nie są powodem do zmiany zainteresowań – od dawna nie przerywała rejsu po wysokoprocentowej rzece. Pozostawieni sobie samym, szybko uczą się języka bestialskiego okrucieństwa, bezsensowej wojny, dramatycznej samotności. Chłopcy – jednomyślni, nierozłączni, zdeterminowani – pobierają lekcję dorosłości, w filmie rozumianej jako gwałt na niewinności. Rok 1944 nie należał w Europie do łaskawych. Szász przygotował na ekranie pocztówkę z tamtych lat, pokazując, dlaczego nie był taki na Węgrzech.