W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Film "Geneza"
Data rozpoczęcia 2012-05-25
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce ACK "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Film

Geneza
reż.: Cheick Oumar Sissoko
scen.: Jean-Louis Sagot-Durvaroux
zdj.: Robert Millié
muz.: Michel Risse, Pierre Sauvageot
w.: Sotigui Kouyaté, Salif Keita, Balla Moussa Keita, Fatoumata Diawara, Maimouna Hélène Diarra
prod.: Francja/Mali 1999 (102min)

Biblijna opowieść o Jakubie i Ezawie przeniosiona do Afryki (w tych rolach odpowiednio wielcy grioci Sotigui Kouyaté i Salif Keita). Opowieść zaczyna się porwaniem córki Jakuba, Diny, przez kananitę Sychema. Ojciec Sychema, Chamor, próbując pogodzić dwa rody, proponuje małżeństwo swego syna i Diny. Synowie Jakuba stawiają jednak warunek: wyrażą zgodę, ale by tak się stało, potomkowie Chamora muszą się obrzezać. Chamor przystaje na to, jednak na trzeci dzień po obrzezaniu synowie Jakuba zdradziecko wdzierają się do bezbronnego miasta, mordując wszystkich mężczyzn, a kobiety i dzieci uprowadzają w niewolę. To wzbudza wściekłość brata bliźniaka Jakuba, Esawa, który rozkazuje jego rodzinie opuścić tereny Izraela i wyjechać w stronę Egiptu.
Akcja umiejscowiona jest w rozwlekłych suchych stepach zachodniego Sahelu i skalistych górach Bandiagara w kraju ludu Dogon. Sissoko wtapia biblijną opowieść w tradycję griocką ludu Mande, tworząc film niezwykły i alegoryczny.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej