W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Film: Głosy miasta
Data rozpoczęcia 2017-01-19
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” , ul. Judyma 2A
Organizator Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”
Udział Bezpłatny
Kategoria Film

"Głosy miasta" (The talk of the town, USA 1942, 1h 52 min.)
reżyseria – George Stevens
scenariusz: Sidney Buchman, Irwin Shaw, Dale van Every
obsada: Jean Arthur, Cary Grant, Emma Dunn i inni.

Po raz wtóry i kolejny spotykamy się z wczesną (w Polsce mniej znaną) twórczością George’a Stevensa. Tym razem reżyser zabiera nas w fascynujące ekranowe spotkanie z romantycznym komedio-dramatem. To nietypowy gatunek dla tego reżysera – komedia. Ale udanie miesza ją ze swoim ulubionym filmowym dramatem (w klasycznym ujęciu tego pojęcia w kinie gatunków). W pewnym sensie Stevens kopiuje tutaj komediowe doświadczenia mistrza Capry, który też używał komedii by mówić o poważnych społecznych, a nawet politycznych kwestiach. Scenariusz napisał młody wówczas wybitny amerykański prozaik na 15 lat przed swoimi sławnymi „Młodymi lwami”.

Aktywista polityczny Leopold Dilg (Cary Grant) zostaje skazany za podpalenie. Nie tylko podpalenie, trzeba dodać, że i morderstwo (ponieważ jedna osoba zginęła przypadkowo w płomieniach) na karę więzienia. Ucieka przed dotkliwymi konsekwencjami swych czynów i ukrywa się w domu swojej ukochanej z dzieciństwa Nory Shelley (Jean Arthur). Nora wynajęła dom nic nie podejrzewającemu profesorowi prawa Michaelowi Lightcapowi (Ronald Colman), który niechętnie widzi w nim gości. Film reklamowano jako opowieść o trójkącie miłosnym, w który zaangażowana jest trójka intelektualistów. Dla Jean Arthur to jej najbardziej romantyczna rola. Postawiona przed miłosnym wyborem pokazuje swój świetny warsztat. Nie zdradzając szczegółów – jej finalna rozmowa z jednym z kandydatów do jej serca skutkuje pocałunkiem uważanym za jeden z najromantyczniejszych w dziejach kina. Ale o miłości udaje się tutaj mówić niebanalnie właśnie dzięki moralnemu i etycznemu tłu romansowej opowieści. Czy władza i biznes mogą być etyczne? – zastanawia się w latach 40′ George Stevens.

Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych przy DDK „Węglin” w Lublinie ma zaszczyt zaprosić na swój siódmy, tematyczny cykl kina klasycznego – Cary Grant.
Cary Grant (1904-1986). Archetyp Filmowego Amanta w najlepszym kinie gatunków (filmy obejmują lata 30’- 60’ XX wieku). Cary, a właściwie Archibald Alec Leach to angielski aktor z Bristolu pracujący w Hollywood, który swoim brytyjskim akcentem, manierami, niepowtarzalnym wdziękiem i słynną autoironią, uwiódł widzów z całego świata na kilka dekad. Aktor reżyserowany przez największych mistrzów Hollywoodu: Cukor, McCarey, Hawks, Stevens, Hitchcock, Capra, Mankiewicz, Donen. Największemu „Czarusiowi” w dziejach kina partnerują największe Gwiazdy swoich czasów: Mae West, Marylin Monroe, Ginger Rogers, Sophia Loren, Ingrid Bergman, Katherine Hepburn, Audrey Hepburn.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej