W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Film: „Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu”

Film: „Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu”
Data rozpoczęcia 2016-04-18
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary, Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału Bilety: normalne 10 zł, ulgowe 8 zł
Kategoria Film

„Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu”
En Duva satt på en gren och funderade på tillvaron
Szwecja, Norwegia, Niemcy, Francja 2014 / 101’
scenariusz i reżyseria: Roy Andersson
zdjęcia: István Borbás, Gergely Pálos
występują: Holger Andersson, Nils Westblom, Viktor Gyllenberg, Lotti Törnros, Jonas Gerholm, Ola Stensson, Oscar Salomonsson, Roger Olsen Likvern


Dwaj domokrążcy, próbujący sprzedawać rekwizyty karnawałowe i nieśmieszne zabawki, niczym Don Kichot i Sancho Pansa przemierzają miasta i odludzia, spotykając po drodze przedstawicieli ludzkiego gatunku. Razem z Samem i Jonathanem przyglądamy się przez chwilę absurdalnym, groźnym, czasem pełnym nieoczywistego piękna sytuacjom, by podążyć dalej w ich (a może i naszej) syzyfowej pogoni za sukcesem.
Trzecia część genialnej trylogii Roya Anderssona, po „Pieśniach z drugiego piętra” i „Do ciebie, człowieku”, operuje tą samą poetyką tragigroteski. „Gołąb…” to pełen czarnego, surrealistycznego humoru esej o człowieku zagubionym w przerastającej go postindustrialnej rzeczywistości. 


„Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu” to surrealistyczna komedia, która została okrzyknięta przez krytyków filmowych mistrzowskim domknięciem trylogii absurdu Roya Anderssona, na którą złożyły się też filmy „Do ciebie, człowieku” i „Pieśni z drugiego piętra”. Najnowszy obraz szwedzkiego reżysera to ukoronowanie jego twórczości, za który wyróżniono go Złotym Lwem, najważniejszą nagrodą MFF w Wenecji. 
Dwaj domokrążni sprzedawcy, Sam i Jonathan, jak współcześni Don Kichot i Sancho Pansa zabierają widza na wędrówkę przez kalejdoskop ludzkich losów. Podróż ta pokazuje piękno jednych chwil, błahość innych, humor i tragedię, które tkwią w ludziach, wielkość człowieczeństwa i jego kruchość. 


Ważniejsze nagrody:
71. MFF, Wenecja 2014: Złoty Lew
Europejska Nagroda Filmowa 2015: najlepsza komedia
International Cinephile Society Awards: najlepszy film
Złote Żuki 2014: najlepsza scenografia Isabel Sjöstrand, Julia Tegström, Nicklas Nilsson, Sandra Parment, Ulf Jönsson

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej