W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Film: Kafarnaum
Data rozpoczęcia 2019-10-21
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary
Udział Płatny
Koszt udziału normalne 10 zł, ulgowe 8 zł
Kategoria Film

"Kafarnaum" (Capharnaüm)
USA, Liban 2018
121 min

reżyseria: Nadine Labaki
scenariusz: Nadine Labaki, Jihad Hojeily, Michelle Keserwany
obsada: Zain Al Rafeea (Zain), Haita „Cedra” Izzam (Sahar, siostra Zaina), Yordanos Shiferaw (Rahil), Boluwatife Treasure Bankole (Yonas), Kawsar Al Haddad (Souad, matka), Fadi Yousef (Selim, ojciec), Alaa Chouchnieh (Aspro), Nadine Labaki (Nadine), Elias Khoury (sędzia)


Kafarnaum to dzielnica Bejrutu. Nazwa jest nieprzypadkowa – oznacza chaos, bezład. Ludzi, którzy tu mieszkają, nie stać na sentymenty, życie jest zbyt twarde. A najtwardsze jest dla dzieci, które starają się jakoś sobie radzić w okrutnej rzeczywistości, wspierając się wzajemnie i szukając małych radości. Jak rodzeństwo Zain i Sahar, których przyjaźń nie może jednak trwać wiecznie...

Nadine Labaki (libańska reżyserka znana doskonale polskim widzom z filmu „Karmel”) w „Kafarnaum” bierze w obronę najsłabszych – również w filmowej rzeczywistości, grając adwokatkę Zaina. Chłopiec bowiem pozwał swoich rodziców do sądu, uznając, że on i jego rodzeństwo mają prawo do godnego życia, którego rodzice mu nie zapewnili. Nie spodziewajmy się jednak czarno-białego obrazu rzeczywistości. To nie rodzice Zaina i Sahar są oskarżeni, lecz system, który odziera ich z godności. A na przekór wszystkiemu obraz tej rzeczywistości jest kolorowy, pełen ciepła, i przebłysków nadziei, której nośnikiem jest Zain, kierujący się nieomylnym kompasem moralnym.
Magda Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym


Ważniejsze nagrody:
nominacje do: Oscara 2018, Złotych Globów, BAFTA
MFF Cannes 2018: Nagroda Jury i 2 inne nagrody
MFF Rotterdam: Nagroda Publiczności
oraz 25 innych nagród i 33 nominacje