W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Film „Kinyarwanda”
Data rozpoczęcia 2012-05-27
Godzina rozpoczęcia 20:00
Miejsce ACK "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Film

Kinyarwanda
reż.: Alrick Brown
scen.: Alrick Brown
zdj.: Daniel Vecchione 
muz.: John Jennings Boyd 
w.: Edouard Bamporiki, Cassandra Freeman, Hadidja Zanink, Cleophas Kabasita, Hassan Kabrera, Kennedy Mpazimpaka, Abdallah Uwimana, Mutsari Jean, Kena Anae Onyenjekwe, Marc Gwamaka 
prod.: Rwanda/USA/Jamajka 2011 (96min)
Nagroda publiczności na MFF Sundance ‘2011
Podczas ludobójstwa w 1994 roku mufti Rwandy, najważniejszy lider społeczności muzułmańskiej w kraju, wydał fatwę zakazującą wyznawcom islamu współuczestnictwa w mordowaniu Tutsi. Kiedy kraj zamienił się w rzeźnię, meczety stały się miejscem schronienia dla muzułmanów i chrześcijan, Hutu i Tutsi. I do tych wydarzeń odnosi się film oparty na prawdziwych historiach osób, które znalazły schronienie w Wielkim Meczecie w Kigali oraz odważnych imamów, którzy otworzyli drzwi i serca dla wszystkich potrzebujących.
Jest to wielowątkowa opowieść, trzymająca w ciągłym napięciu. Znajduje się w niej historia miłości kobiety z plemienia Tutsi oraz mężczyzny z Hutu, którzy rozwijają swój związek mimo  konfliktu. Jest także ksiądz, który w obliczu otaczającego horroru, traci wiarę we własne przekonania i Boga. Zaś młody żołnierz, rzucony w brutalny świat ludzkiej krzywdy, stara się nie zgubić siebie, ale też działać w imię wyższego dobra. Sześć historii tworzy obraz życia i ludzkiej wytrwałości podczas wydarzeń z kwietnia 1994 roku.