W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Film: Koniec czasu. Wszystko się zaczyna teraz

Film: Koniec czasu. Wszystko się zaczyna teraz
Data rozpoczęcia 2016-07-17
Godzina rozpoczęcia 18:30
Miejsce Centrum Spotkania Kultur, plac Teatralny 1, Sala kinowa (poziom - 1)
Organizator Centrum Spotkania Kultur
Udział Płatny
Koszt udziału 10 zł – pojedynczy seans, 35 zł – 4 seanse
Kategoria Film

Koniec czasu. Wszystko się zaczyna teraz / The End of Time
reż. Peter Mettler

Kanada, Szwajcaria, 2014, 109 min.
Twórcą tego filmu jest wizjoner, którego adekwatniej byłoby nazwać kompozytorem obrazu i dźwięku. Peter Mettler z kamerą przemierza świat, aby zbadać ludzkie koncepcje czasu. Jego film jest urzekającym połączeniem filmu dokumentalnego i spekulacji filozoficznej, poszerzającej ludzkie horyzonty. Podobnie jak film Hazard, bogowie i LSD, tak i Koniec czasu. Wszystko zaczyna się teraz jest nie tylko obrazem oszałamiającym wizualnie, lecz przede wszystkim bogatym we wnikliwe przemyślenia na temat natury czasu. I znów, jak w poprzednim filmie, Mettler kieruje się raczej intuicją, a nie naukowymi obserwacjami. Pokazuje, że czas jest konceptem, który pozwoliliśmy sobie narzucić – istnieją przecież inne metody patrzenia, mierzenia i doświadczenia czasu, oparte wcale nie na tradycyjnym zegarze i giełdowym dzwonie. Mettler pokazuje, że istnieją inne perspektywy czasu: od naukowców, którzy pod Genewą badają uderzające w siebie protony w 27-kilometrowym tunelu, poprzez buddystów, odwiedzających drzewo, pod którym Budda osiągnął oświecenie, muzyka DJa Richiego Hawtina, dla którego nowe technologie przesunęły granice czasu, squatersów, żyjących w opuszczonych domach w Detroit, niedaleko miejsca, gdzie Henry Ford zbudował swoją pierwszą fabrykę, po samotnego mieszkańca wyspy na Hawajach, którego dom powoli, ale skutecznie, okrąża lawa z wulkanu.

W drodze poprzez świat i czas Mettler odnajduje niesamowite połączenia pomiędzy pozornie oddalonymi od siebie rzeczami: wzory malowideł w świątyni buddyjskiej przypominają kolorowy układ kręgów w tunelu CERN-u pod Genewą. Wprowadzając medytacyjny i transowy nastrój, Mettler nieustająco sprawdza nie tylko nasze rozumienie czasu, lecz sensowność całej struktury myślenia, związanej z poczuciem upływu czasu. Obrazując połączenia między pierwotnym mistycyzmem i najnowszymi odkryciami współczesnej nauki, Koniec czasu. Wszystko zaczyna się teraz staje się filmem dziwnie bliskim – jakby przypominającym zapomnianą już przez nas prawdę o świecie.

Lipcowe projekcje filmowe towarzyszące wystawie GENESIS.

Bilety: 10 zł – pojedynczy seans35 zł – 4 seanse

Przy zakupie karnetu upoważniającego do uczestnictwa we wszystkich 4 seansach cyklu bilet na wystawę GENESIS kosztuje 8 zł (czyli jest w cenie biletu grupowego; standardowa cena biletu na wystawę to 14 zł).

Więcej informacji: https://www.facebook.com/cskwlublinie/