W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Film: Młyn i Krzyż
Data rozpoczęcia 2020-03-05
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Centrum Spotkania Kultur, plac Teatralny 1
Organizator Centrum Spotkania Kultur
Udział Płatny
Koszt udziału 10 zł / karnet: 40 zł
Kategoria Film

Festiwalowy Cykl Oscarowy w ramach Festiwalu Scenografii i Kostiumów Scena w Budowie

Jest rok 1564. W Niderlandach trwa okres ucisku politycznego i religijnego. Panujący hiszpańscy Habsburgowie, wyznawcy katolicyzmu, krwawo zwalczają reformację. W tych realiach historycznych Pieter Bruegel maluje swoje dzieło - niezwykły obraz zatytułowany „Droga krzyżowa”. To opowieść o artyście, który staje się demiurgiem świata, może go zatrzymać w jednej chwili i utrwalić na zawsze.

Prawie 450 lat później Lech Majewski postanawia na oczach widzów powołać ten obraz do życia, z całym jego pięknem, surowością i okrucieństwem. Dzięki nowym technologiom reżyser pokazuje losy 12 postaci z obrazu. Realizacja filmu trwała 3 lata i wymagała niezwykłej cierpliwości i wyobraźni. Wykorzystano technologię CGI (obraz generowany komputerowo, technologia wykorzystana m.in. w „Labiryncie fauna” i „Avatarze”) oraz przestrzeni 3D. „Wykonana praca może być porównana do tkania ogromnego cyfrowego gobelinu zbudowanego z wielowarstwowych perspektyw, zjawisk atmosferycznych i ludzi” – tłumaczy reżyser Lech Majewski.

Film „Młyn i Krzyż” jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród, m.in. Orły za scenografię i za kostiumy. Twórcy scenografii - Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński w 2019 roku zostali członkami prestiżowej Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, która zajmuje się promowaniem sztuki i wiedzy filmowej oraz przyznaje Nagrody Akademii Filmowej – Oscary.

Festiwalowy Cykl Oscarowy odbywający się w ramach Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” to prezentacje wybitnych filmów, w których ważne role odegrały kostiumy, scenografia i charakteryzacja. To doskonałe produkcje nominowane i nagrodzone Oscarami oraz najbardziej prestiżowymi nagrodami filmowymi.

reż. Lech Majewski
scenografia: Katarzyna Sobańska, Marcel Sławiński
występują: Rutger Hauer, Michael York, Charlotte Rampling

dramat, historyczny / Polska, Szwecja / 2011
1h 25min

Karnet upoważnia do udziału we wszystkich 5 seansach Festiwalowego Cyklu Oscarowego oraz umożliwia wstęp na spotkanie z Ewą Braun w ramach Sceny w Budowie. 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej