W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Film: „Mur”
Data rozpoczęcia 2016-04-11
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary, Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału Bilety: normalne 10 zł, ulgowe 8 zł
Kategoria Film

„Mur” 
Polska 2015 / 82’ 
scenariusz i reżyseria: Dariusz Glazer
zdjęcia: Wojcech Staroń
scenografia: Anna Wunderlich
występują: Tomasz Schuchardt, Aleksandra Konieczna, Marta Nieradkiewicz, Krzysztof Olszewski, Ewa Telega, Ewa Kolasińska, Ewa Kasprzyk, Piotr Machalica, Rafał Maćkowiak


Mariusz mieszka z pogrążoną w depresji matką. Na życie zarabia wykańczając luksusowe mieszkania w nowych apartamentowcach. Dobrze sobie radzi. Zbiera pieniądze, żeby wynająć jedno z nich i przenieść się do lepszego świata...
Wyciszony, kameralny debiut Dariusza Glazera – autora nagradzanej krótkometrażowej „Podróży” i współscenarzysty „Chrztu” Marcina Wrony – przemknął przez polskie ekrany raczej niezauważony, mimo obecności na kilku festiwalach. A szkoda, bo dotyka spraw, którymi zajmują się dziś socjo- i filozofowie, pokazując je z perspektywy zwykłych ludzi, próbujących znaleźć sens i własną ścieżkę w życiu. Plus świetnie służące historii zdjęcia wybitnego operatora i dokumentalisty Wojciecha Staronia i znakomite kreacje aktorskie. 
Magda Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym

Pełnometrażowy debiut Dariusza Glazera to niemal przypowieść, ale pozbawiona morału. Reżyser podejmuje zaniedbywany problem kastowości społeczeństwa, które mimo rozmaitych -izmów (socjalizmu, kapitalizmu, liberalizmu) wciąż ma się dobrze, segregując społeczeństwo i determinując los na podstawie urodzenia. W małej historii przegląda się rozległy społeczny problem – tym lepiej widoczny, kiedy nada się mu osobisty wymiar.

Po projekcji odbędzie się spotkanie z gośćmi - transmisja on-line na stronie http://video.teatrstary.eu

Prowadzenie: Magda Sendecka
Gość: Tomasz Schuchardt

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej