W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Film: "Nie(znajomi)"
Data rozpoczęcia 2021-03-01
Godzina rozpoczęcia 15:30
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału normalne 10 zł, ulgowe 8 zł
Kategoria Film

"Nie(znajomi)"
Polska 2019

czas trwania: 100 min.
reżyseria: Tadeusz Śliwa
scenariusz – adaptacja: Katarzyna Sarnowska, Tadeusz Śliwa
zdjęcia: Michał Dąbal
muzyka: Marcin Masecki
obsada: Aleksandra Domańska, Tomasz Kot, Maja Ostaszewska, Łukasz Simlat, Katarzyna Smutniak, Michał Żurawski, Wojciech Żołądkowicz, Jadwiga Jankowska-Cieślak oraz głosy: Mariusz Drężek, Aleksandra Jachymek, Katarzyna Kwiatkowska, Małgorzata Lipmann, Anna Smołowik, Mateusz Rusin, Borys Szyc, Bartosz Buttitta

Polska adaptacja włoskiego przeboju „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” Paola Genovese wzniosła się ponad poziom prostej powtórki. Poprzez historię pewnego wieczoru, kiedy rozbawione towarzystwo starych przyjaciół postanawia zagrać w prawdę i rozmawiać przez telefon używając wyłącznie trybu głośnomówiącego oraz odczytywać przychodzące SMS-y, udało się powiedzieć sporo o polskiej rzeczywistości i o obyczajach tzw. klasy średniej.
Przypowiastka o słabościach ludzkiej natury, o noszeniu i zdejmowaniu masek (wtedy jeszcze metaforycznych), o hipokryzji i o lękach, które za nią stoją, ma tyleż walor uniwersalny, kiedy opowiada o mechanizmach psychologicznych, co lokalny, kiedy dotyka ich specyfiki w naszych warunkach.
Osobną przyjemność stanowi obserwowanie gry znakomitych aktorów, wśród których jest Katarzyna Smutniak, kreująca jedną z głównych ról we włoskim pierwowzorze.
Magda Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym

Nagrody:
Nagroda Stowarzyszenia Kina Polskie 2019: Srebrny Bilet