W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Film "Nostalgia"
Data rozpoczęcia 2010-02-21
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Kino studyjne "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Film

Nostalgia(Nostalghia)
reż.: Andriej Tarkowski
scen.: Andriej Tarkowski, Tonino Guerra
zdj.: Giusseppe Lanci
muz.: Giusseppe Verdi, Ludwig van Beethoven
w.: Oleg Jankowski (Gorczakow), Erland Josephson (Domenico), Domiziana Giordano (Eugenia)
prod.: Włochy 1983 (122 min)
Grand Prix w kategorii kina autorskiego, nagroda FIPRESCI oraz Jury Ekumenicznego na MFF w Cannes '1983
 
(…) „Nostalgia” zrealizowana przez Tarkowskiego we Włoszech (…) zawiera w sobie kilka tematów. Wyłaniają się one stopniowo, rozwijają, wreszcie osiągają kulminację jak w utworze muzycznym. Jest więc temat losu artysty na emigracji i trudności tworzenia bez oparcia we własnej glebie. Jest temat nieprzenikalności kultur, które posługują się odmiennymi znakami, odmiennymi sferami znaczeniowymi i odmiennymi pojęciami – oraz nieprzekładalności dzieł sztuki wyrastających z odrębnych kultur. Jest temat nieprzekazywalności doświadczeń zdobytych pod własną szerokością geograficzną. Jest wreszcie temat kryzysu współczesnego świata. (…)
 W płaskim, ponurym, mglistym pejzażu pod ołowianym niebem pojawia się samochód, w którym znajduje się bohater – rosyjski poeta (Oleg Jankowski) oraz dziewczyna o urodzie jak z Botticellego, jego włoska tłumaczka. Ten osobliwy obraz Włoch: zimnych, mglistych, deszczowych będzie nam towarzyszył przez cały film, kojarząc się bardziej ze strefą ze „Stalkera” niż z Italią. Dopiero końcowa sekwencja rzymska uświadamia nam, że nie jest to obraz Włoch po kosmicznej czy ekologicznej katastrofie, jak mogliśmy przypuszczać oglądając puste pejzaże (…).
Jeżeli jednak nie jest to obraz Włoch po katastrofie, to na pewno przed katastrofą - wydaje się mówić reżyser (…).

Jacek Fuksiewicz – KINO 8/1983

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej