W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Film: Ostatni dzwonek
Data rozpoczęcia 2018-06-04
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału normalne 10 zł, ulgowe 8 zł
Kategoria Film

„Ostatni dzwonek”
reż. Magdalena Łazarkiewicz
Polska 1989 / 107 min.
scenariusz: Włodzimierz Bolecki

wyst.: Zbigniew Suszyński, Agnieszka Kowalska, Henryk Bista, Aleksander Bednarz, Jacek Wójcicki, Artur Żmijewski, Arkadiusz Bazak

Grupa maturzystów, zainspirowana przez nowego ucznia relegowanego z gdańskiego liceum za roznoszenie ulotek, przy pomocy jednej z nauczycielek wystawia spektakl muzyczny „Lekcja historii”. Przedstawienie, będące komentarzem do aktualnej sytuacji i wyrazem buntu młodzieży, rodzi się wbrew przeszkodom, jakie próbują stwarzać konformistycznie nastawione władze szkoły. Z władzą jednak niełatwo wygrać, a za bunt najwyższą cenę płacą najbardziej wrażliwi. Zrealizowany w cieszącym się niezależnością Studiu im. Karola Irzykowskiego film Magdy Łazarkiewicz zwiastował nowe czasy, mówiąc niemal bez ogródek o sytuacji politycznej i pokazując nastroje społeczne tuż przed Okrągłym Stołem. Film do dziś porusza energią młodych aktorów i siłą muzyki Zbigniewa Preisnera (piosenki z filmowego spektaklu wykonywane były w Piwnicy pod Baranami).
Magda Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym