W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Film: "Przesłuchanie"
Data rozpoczęcia 2020-02-07
Godzina rozpoczęcia 20:00
Miejsce Teatr Stary, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary
Udział Bezpłatny
Koszt udziału bezpłatne wejściówki
Kategoria Film

"Przesłuchanie"
Polska 1982

premiera 13.12.1989
kolor, 111 min.
scenariusz i reżyseria: Ryszard Bugajski
zdjęcia: Jacek Petrycki
montaż: Katarzyna Maciejko
obsada: Krystyna Janda (Antonina Dziwisz), Adam Ferency (Tadeusz Morawski), Janusz Gajos (major „Kąpielowy”), Agnieszka Holland (Witkowska), Anna Romantowska (Mira Szajnert), Bożena Dykiel (Honorata), Olgierd Łukaszewicz (Konstanty, mąż Antoniny), Antonina Girycz (więźniarka, starsza celi)
 

Legendarny film, jeden z największych w historii polskiej kinematografii. Już sama jego realizacja i późniejsza recepcja (rozpowszechnianie na kasetach VHS, premiera po latach, kiedy zmienił się ustrój polityczny w Polsce) to materiał na osobną opowieść.
Historia skromnej szansonistki Toni, która zostaje wplątana w intrygę polityczną, kiedy służba bezpieczeństwa próbuje wymusić na niej zeznania obciążające kolegę z zespołu. To wnikliwy opis funkcjonowania totalitarnego systemu, ale i hymn na cześć ludzkiego dążenia do wolności wewnętrznej i buntu przeciwko opresji.
Film – manifest epoki Solidarności i stanu wojennego – po latach nie traci swojej siły i – niestety - aktualności.
Magda Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym
 

Ważniejsze nagrody:
1989: Don Kichot, Złote Grono LLF, PFPF Gdynia: Nagroda Dziennikarzy i Nagroda Publiczności (na festiwalu nie przyznawano nagród regulaminowych)
1990: MFF Cannes: Nagroda Jury za najlepszą rolę kobiecą dla Krystyny Jandy; FPFF Gdynia: nagrody dla Krystyny Jandy i Janusza Gajosa za role pierwszoplanowe, dla Anny Romantowskiej za rolę drugoplanową
1991: BESEF, Belgrad: nagroda za rolę kobiecą dla Jandy, nagroda FIPRESCI

Wstęp na wydarzenie za okazaniem bezpłatnej wejściówki.
Wejściówki wydawane będą w kasie Teatru Starego od dn. 27.01.2020r.
Na wydarzenie nie prowadzimy rezerwacji miejsc. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 4 wejściówki.
 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej