W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Film „Świadek oskarżenia” reż. Billy Wilder

Film „Świadek oskarżenia” reż. Billy Wilder
Data rozpoczęcia 2013-04-25
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Film

Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin" zaprasza na dwunasty pokaz w ramach edukacyjnego cyklu filmowego, podczas którego poznajemy filmy z okresu Złotych Lat Hollywood. Pomysłodawcą cyklu jest dr Rafał Szczerbakiewicz z Zakładu Literatury Współczesnej UMCS, gdzie zajmuje się m.in. specyfiką i problematyką kina światowego.


Świadek oskarżenia (Witness for the Prosecution) USA 1957, 116 min.

reżyseria: Billy Wilder
scenariusz według sztuki Agathy Christie: Billy Wilder
obsada: Tyrone Power, Marlene Dietrich, Charles Laughton

Wielki mistrz komedii autorskiej Złotej Ery kina – Billy Wilder pomiędzy „Sabriną” i „Pół żartem, pół serio” realizuje film pozornie dla siebie nietypowy. Kryminalny dramat sądowy (być może najlepszy w całej historii Hollywoodu). Gdy jednak oglądamy ten obraz uderza nas i wibrujące stylowe poczucie humoru słownego oraz sytuacyjnego mistrza, i niezwykle ironiczna wnikliwa obserwacja psychologiczna filmowych postaci. Jeśli dodać do tego fabułę wielkiej autorki kryminałów, która współpracowała z Wilderem nad projektem, pozostaje pewność doskonałej zabawy i zarazem intelektualnej satysfakcji jaką oferuje nam film. Nie można powiedzieć ani słowa więcej bo tylko u Hitchcocka jest więcej tak wyrafinowanego suspensu jak właśnie w tym filmie. Zamiast rozważań o treści, która zepsułaby tylko zaskoczenie powiedzmy coś o aktorach. Powraca w tym filmie bohater przygodowego kina akcji lat 40-tych Tyrone Power, jako oskarżony. Pozostanie już dozgonnie wdzięczny Wilderowi za najciekawszą warsztatowo rolę życia, wykorzystującą jego warunki fizyczne ale umożliwiającą jednocześnie udowodnienie, że posiada też aktorski talent. Angielski klimat filmu gwarantuje wraz z własną żoną partnerującą mu w roli osobistej pielęgniarki ulubiony Englishman Hollywoodu – mistrz angielskiego poczucia humoru, Charles Laughton w roli obrońcy. Ale zupełnie nas uwodzi i wręcz nokautuje klasą swej wirtuozerskiej gry Wielka i Jedyna Marlena – tutaj w roli żony oskarżonego. Po raz drugi występująca w filmie Wildera, swego krajana i znajomka z przedwojennej Europy. Kobietom wieku się nie wypomina, ale to naprawdę niewyobrażalne dla nas widzów, że grając w tym filmie Dietrich była już dobrze po 50-tce.