W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Film: Tam gdzieś musi być niebo

Film: Tam gdzieś musi być niebo
Data rozpoczęcia 2021-09-20
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 16
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału normalne 10 zł, ulgowe 8 zł
Kategoria Film

"Tam gdzieś musi być niebo"
(It Must Be Heaven)
Francja/Katar/Niemcy/Kanada/Turcja/Palestyna 2019
reżyseria: Elia Suleiman
scenariusz: Elia Suleiman
obsada: Elia Suleiman, Tarik Copti, Kareem Ghneim, Vincent Maraval
zdjęcia: Sofian El Fani
czas trwania: 97 minut

Po 10-letnim milczeniu palestyński reżyser Elia Suleiman robi tragikomedię o... palestyńskim reżyserze próbującym zrobić film po długoletnim milczeniu. Zawiedziony sytuacją w rodzinnym Nazarecie, zirytowany nieporozumieniami z sąsiadem, zaniepokojony powtarzającymi się aktami wandalizmu, postanawia wyjechać do lepszego, „zachodniego świata”. Szuka szczęścia najpierw w Paryżu, potem w Nowym Jorku, żeby ostatecznie się przekonać, że dziwność istnienia – jakby powiedział Witkacy – wszędzie jest podobna.
„Tam gdzie musi być niebo” to jeden z tych filmów, których streszczenie ma się nijak do przeżycia odbiorcy. Bohater Elii (w tej roli sam reżyser) o zdziwionym spojrzeniu Bustera Keatona mimochodem podważa nasze wyobrażenia i oczekiwania wobec świata – i własnego filmu. Subtelny humor ale i gorycz przepełniają tę opowieść o poszukiwaniu tożsamości w świecie, który coraz bardziej wypada z ram, jakie do niedawna uznawaliśmy za oczywiste.
Magda Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym

Nagrody:

  • MFF Cannes 2019: Nagroda Specjalna Jury, Nagroda FIPRESCI
  • Palestyński kandydat do Oscara 2020 w kategorii film obcojęzyczny

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej