W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Film: Turysta
Data rozpoczęcia 2015-10-26
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary, Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary
Udział Płatny
Koszt udziału normalne 10 PLN, ulgowe 8 PLN
Kategoria Występ

„Turysta” (Force Majeure)

Dania, Francja, Norwegia, Szwecja 2015 / 118' 

film w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami

reżyseria: Ruben Östlund

scenariusz: Ruben Östlund

występują: Johannes Kuhnke, Lisa Loven Kongsli, Vincent Wettergren, Clara Wettergren, Kristofer HivjuTragikomedia. Szwedzka rodzina – zamożne małżeństwo z dwójką dzieci – przyjeżdża na kilka dni we francuskie Alpy na narty. Siła wyższa (pod takim tytułem film był rozpowszechniany w Europie), czyli nieprzewidywalna przyroda, powoduje, że sielanka zamienia się w grozę, a wymarzony odpoczynek w męczącą psychodramę. Zamknięci w górskim hotelu bohaterowie odgrywają sceny z życia małżeńskiego, mając za tło majestatyczny pejzaż gór, nieoczekiwanie klaustrofobiczny…

Magda Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze StarymTomas i Ebba, zamożne szwedzkie małżeństwo, jadą z dwójką dzieci w Alpy Francuskie na kilka dni na narty. Chcą spędzić sielankowe krótkie zimowe wakacje w jednym z luksusowych hoteli. Pogoda dopisuje, świeci słońce, a ośnieżone stoki narciarskie wyglądają imponująco. Gdy wszyscy jedzą lunch na tarasie restauracji, nagle prosto z gór schodzi na nich lawina. Ebba instynktownie chroni swoje dzieci, Tomas natomiast zabiera telefon i ucieka. Nikomu nic się nie stało, ale po czymś takim trudno żyć tak, jak kiedyś. Tomas i Ebba starają się ocalić związek, ale najpierw muszą przemyśleć, kim są i jakie role pełnią. Sytuacja się komplikuje, gdy na jaw wychodzą skrywane dotąd tajemnice. Czy Tomas i Ebba będą na tyle odważni, aby pokonać własne słabości i uratować ich małżeństwo?„Turysta" Rubena Östlunda („Gra") to inteligentna intymna tragikomedia psychologiczna, przypominająca takie filmy jak „Rzeź" Romana Polańskiego. Oparty na historii, zaczerpniętej z biografii reżysera film, wyróżniony Nagrodą Krytyki Un Certain Regard na festiwalu w Cannes w 2014 roku, opowiada o tym, czym jest dziś związek między kobietą i mężczyzną. Ta wnikliwa i dająca do myślenia wiwisekcja ról, jakie we współczesnym społeczeństwie pełnią kobieta i mężczyzna, jest również ciekawą analizą mechanizmów działania pierwotnych ludzkich instynktów, a także ich wpływu na reakcje i zachowanie człowieka.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej