W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Film: Twój Vincent
Data rozpoczęcia 2018-04-12
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Pracownie Kultury Maki, ul. Olchowa 8
Udział Bezpłatny
Kategoria Film

Twój Vincent - pierwszy na świecie animowany film pełnometrażowy, który powstał dzięki ręcznie malowanym płótnom, przedstawiający historię życia i śmierci Vincenta van Gogha, jednego z najsłynniejszych malarzy wszech czasów, opowiedzianą przez bohaterów jego obrazów oraz symbole pojawiające się na płótnach artysty. 

27 lipca 1890 roku, szczupła postać idzie po zmierzchu chwiejnym krokiem senną ulicą francuskiego miasteczka Auvers. Mężczyzna nie ma nic przy sobie; dłonie przyciska do świeżej rany postrzałowej, z której sączy się krew. To Vincent van Gogh – wówczas mało jeszcze znany artysta, dziś uznawany za jednego z największych malarzy na świecie. O jego tragicznej śmierci wiadomo od dawna, jednak nadal nie jest jasne, jak i dlaczego doszło do śmiertelnego postrzału. "Twój Vincent" opowiada właśnie tę historię, odkrywa okoliczności tajemniczej śmierci artysty. Czy na pewno popełnił samobójstwo? Co się wydarzyło przez 6 tygodni od ostatniego listu van Gogha, w którym pisał, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny?

"Twój Vincent" to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska, która zachwyca widzów na całym świecie. Każda z 65 000 klatek filmu została ręcznie namalowana, a w projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy rzeczywistość znaną z obrazów van Gogha ożywili na ekranie. Po ukończeniu zdjęć z udziałem aktorów wyświetlano na płótnie pojedyncze kadry, które następnie sztab malarzy odmalowywał klatka po klatce. Celem tych skomplikowanych zabiegów było jak najbardziej przekonujące ożywienie obrazów Van Gogha.

Film z powodzeniem odświeża formułę, która przed laty zadecydowała o sukcesie "Obywatela Kane'a". Dzieło Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, tak jak słynny debiut Orsona Wellesa, opowiada historię życia tytułowego bohatera za pomocą wspomnień ludzi należących do jego najbliższego otoczenia. Całość składa się na portret fascynującej, targanej wieloma sprzecznymi emocjami jednostki. Jak przystało na opowieść o nietuzinkowym artyście, polsko-brytyjska koprodukcja imponuje nowatorską formą.