W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Film: "Zemsta"
Data rozpoczęcia 2023-06-16
Godzina rozpoczęcia 12:00
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Bezpłatny
Koszt udziału Bezpłatne wejściówki
Kategoria Film

Zemsta

Reżyseria: Antoni Bohdziewicz, Bohdan Korzeniewski
Scenariusz: Antoni Bohdziewicz, Bohdan Korzeniewski
Zdjęcia: Stanisław Wohl, Franciszek Fuchs
Obsada:  Jan Kurnakowicz, Jacek Woszczerowicz, Danuta Szaflarska, Beata Tyszkiewicz i in.
Polska 1956
93 min.

Jedna z pierwszych powojennych adaptacji klasyki. Nieśmiertelna komedia Aleksandra hr. Fredry – historia miłosna ze sporem o mur graniczny w tle – zalecała się muzyką Stefana Kisielewskiego, a przede wszystkim świetnymi kreacjami aktorskimi przedwojennych jeszcze gwiazdorów teatralnych: Jana Kurnakowicza, Jacka Woszczerowicza i Tadeusza Kondrata. Na ich tle błyszczała debiutantka Beata Tyszkiewicz i last but not least Danuta Szaflarska w roli charakterystycznej Podstoliny, która próbuje ratować swój status za pomocą majątku Cześnika, nie wiedząc, że ten liczy na to samo, starając się o jej rękę.
Reżyserska spółka Antoni Bohdziewicz – reżyser filmowy – i Bohdan Korzeniewski – człowiek teatru – stworzyła dzieło przez długie lata cieszące się popularnością u widowni spragnionej bogatej kostiumowej wystawy, choć recenzenci na ogół krytykowali zbytnią teatralność przedsięwzięcia. Dziś jednak ogląda się „Zemstę” z sentymentem, trochę jak pocztówkę z przeszłości – nie tylko fredrowskiej, lecz i z wczesnego PRL-u.
 

Magda Sendecka, kuratorka programu filmowego w Teatrze Starym w Lublinie.

Bezpłatne wejściówki na filmy festiwalowe będą dostepne w kasie Teatru od 5 czerwca 2023 r. Jedna osoba może odebrać max. 2 wejściówki. 

Parter i loże sali widowiskowej wyposażone są w pętlę indukcyjną.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej