W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Film: Zostaw ją niebiosom
Data rozpoczęcia 2018-01-25
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin", ul. Judyma 2a
Organizator Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin"
Udział Bezpłatny
Kategoria Film

Zostaw ją niebiosom (Leave Her to Heaven, USA 1945) 110 min.

  • Obsada: Gene Tierney, Cornel Wilde, Jeanne Crain, Vincent Price, Mary Phillips, Darryl Hickman
  • Scenariusz – Jo Swerling
  • Reżyseria – John M. Stahl
  • Odmiana noir – femme fatale
  • Motywy noir: zazdrość, paranoja, zemsta

Gdy współczesny pisarz (w tej roli autor Wilde) spotyka w pociągu urzekającą piękność (w tej roli cudowna Gene Tierney, gwiazda „noirowej” Laury), która czyta jego najnowszą książkę. Połechtany mile tym faktem nie ma pojęcia, jaki okrutny czeka go los. Na razie jest w niebie, bo po trzydniowym flircie piękna dziewczyna zrywa zaręczyny dla niego i nieoczekiwanie (także dla świeżo upieczonego narzeczonego) zapowiada rodzinie nową wersję rychłego ślubu. Jej matka (Phillips) i adoptowana siostra (rewelacyjna rola równie pięknej Jeanne Crain) wydają się uradowane jej szczęściem, ale również zaniepokojone, bo wiedzą o Tierney coś mrocznego i złowrogiego, czego szczęśliwy pisarz jeszcze nie wie. Miodowa epoka ich związku kończy się nagle, gdy kaleki brat Wilde'a niewinnie i bez złych intencji wchodzi między parę i zakłóca jej harmonię. Okazuje się, że zaborczość i zazdrość Tierney napędza ją do zupełnie niespodziewanych i przerażających działań. Kieruje nią narcystyczna forma miłości do partnera, którego w istocie uprzedmiatawia. Chcąc uszczęśliwić Wilde’a, decyduje się np. wbrew swej egotycznej naturze zajść w ciążę. Kolejne jej resentymentalne i irracjonalne działania układają się w końcu w najbardziej psychopatyczną formułę pasji i zemsty w historii gatunku „noir”. Zło jakie reprezentuje bohaterka grana przez Tierney jest nieoczywistą formą samo-idealizującego ją narcyzmu. Złem prywatnym – patetycznie zachwyconym swoją wspaniałomyślnością. Kreacja pięknej aktorki jest olśniewająca i z tego powodu zdobyła nominację do Oscara dla najlepszej aktorki, którą wygrała wówczas Joan Crawford za rolę w  „Mildred Pierce”.

AKADEMIA ZAPOMNIANYCH ARCYDZIEŁ FILMOWYCH – KOLORY „NOIR”

Powstanie sugestywnej odmiany kina sensacyjno/gangsterskiego zwanej Noir (po polsku po prostu „czarnego kina”) była ściśle uwikłana w narastający klimat fatalizmu i chwiejności, jaka zapanowała w USA i na świecie w trakcie i po II wojnie światowej. Poza czynnikami historycznymi – ważne były też procesy modernizacyjne wpływające na ówczesną ludzką kondycję i obyczajowość. Poczucie kryzysu tożsamości powiązane było z dynamiczną industrializacją oraz pojawieniem się społeczeństwa masowego i konsumpcyjnego. Osobnym czynnikiem były impulsy emancypacyjne w sferze płci i społecznego gender. Postać kobiety fatalnej, niszczącej mężczyzn była w filmach symptomem reakcji na te zjawiska: nasilającego się mizoginizmu.

Estetycznie wizualna warstwa Noir wiele zawdzięcza europejskiej kinematografii, szczególnie ekspresjonizmowi niemieckiemu, który został przyswojony przez Hollywood dzięki emigrantom z Europy (m.in. takim twórcom jak Fritz Lang, Billy Wilder, Robert Siodmak, Otto Preminger, William Wyler). Z kolei komplikacje psychologicznego działania i motywacji bohaterów czarnego kina, ich niejednoznaczność etyczna inspirowane były popularnością teorii psychoanalitycznych Zygmunta Freuda i jego uczniów.

Stylistyka Noir to powtarzalny rytuał stałych sygnaturalnych znaków i symboli. Czarny film rozgrywa się zazwyczaj w mieście; do jego stałej ikonografii należy np. widok nocnej asfaltowej ulicy, mokrej po deszczu. Mroczny i niepokojący nastrój uzyskiwany jest przy pomocy ekspresyjnych środków: wyrazistych cieni, mocnych kontrastów, dominacji linii ukośnych i wertykalnych nad horyzontalnymi, nisko lub wysoko umieszczonych świateł kluczowych, agresywnego montażu i dezorientacji widza za sprawą unikania panoramicznych planów pełnych.

Postacie w filmie Noir często nie są wyodrębnione z tła, wtapiają się w nie, często ich wzajemny dystans podkreślany jest poprzez oddzielanie ich od siebie różnymi elementami kadru (drzwiami, oknami). Filmy operują chętnie zaburzoną, skomplikowaną nielinearną chronologią oraz posługują się często werbalnym komentarzem i narracją spoza kadru.

Najbardziej wpływowym aktorem czarnych filmów był Humphrey Bogart, który wykształcił charakterystyczny typ męskiego bohatera – prywatnego detektywa lub przestępcy. Wraz ze swoją żoną – Lauren Bacall stworzyli schemat i typ najpopularniejszej ówcześnie ekranowej pary. Popularnymi duetami aktorskimi Noir byli również Adrian Ladd i Veronica Lake. Ikoną kobiecości filmu Noir stała się także Rita Hayworth. Jane Greer stała się prototypem ról kobiet fatalnych. Pośród innych znaczących aktorów kina czarnego warto wymienić Jamesa Cagneya, Richarda Conte, Richarda Widmarka, Burta Lancastera czy Robert Mitchum.

Termin Film Noir narodził się wtórnie na gruncie refleksji francuskiego filmoznawstwa. Po raz pierwszy w 1946 użył go krytyk Nino Frank, a spopularyzowali go w swej książce francuscy krytycy Raymond Borde i Étienne Chaumeton. Kino Noir do dnia dzisiejszego fascynuje i inspiruje nowoczesną i ponowoczesną kulturę popularną i wysoką. Po latach filmy tej odmiany żyją swoim drugim życiem jako swoiste obiekty kultu w obrębie popkultury i ujawniają swoje nieoczywiste, ukryte głębinowe wymiary.

Kurator cyklu – dr hab Rafał Szczerbakiewicz

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej