W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Filmy "Bez słów", "Zabójcza okazja"

Filmy "Bez słów", "Zabójcza okazja"
Data rozpoczęcia 2010-03-07
Godzina rozpoczęcia 16:00
Kategoria Film

Bez słów
Dadumebulebi
Czas trwania: 12'
Gruzja
Reżyseria: Salome Jashi
Rok produkcji: 2009

Wojna w Gruzji w 2008 roku spowodowała śmierć przynajmniej kilkuset osób i wysiedlenie kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Osetii Południowej. W jaki sposób przedstawić tragedię rodzin, które straciły bliskich, tysięcy mieszkańców zmuszonych opuścić swoje domy, walczących żołnierzy, niepojmujących sytuacji dzieci? Salome Jaszi udało się odpowiedzieć na to pytanie w sposób, który mało kogo pozostawia obojętnym, choć na ekranie nie widać wojennych okropności. Jej krótki film opiera się na ciekawym pomyśle formalnym: stajemy się świadkami tragedii, choć sami jej nie zobaczymy.

Zabójcza okazj
Devil's Bargain: A Journey Into the Small Arms Trade
Czas trwania: 89'
Kanada
Reżyseria: Shelley Saywell
Rok produkcji: 2008

Współczesny handel bronią to milionowe kontrakty dla wielkich firm i cierpienie milionów ludzi w krajach, gdzie życie ludzkie jest warte tyle, co karabinowy pocisk. Wciągający niczym szpiegowski thriller film Shelley Saywell śledzi drogę, jaką przebywa współcześnie produkowana broń krótka - prawdziwa broń masowego rażenia naszych czasów. Od premiery w błysku fleszy na targach „techniki militarnej", gdzie hostessy tulą do siebie nowe modele karabinów, po Kongo, Somalię czy Irak - kraje, w których broń jest artykułem codziennego użytku. Jeden z głównych bohaterów tego filmu to najsłynniejszy na świecie handlarz bronią - Rosjanin Wiktor But, którego zdezelowane samoloty pamiętające czasy Breżniewa pojawiają się wszędzie tam, gdzie szykuje się nowy konflikt, niejednokrotnie dostarczając wyposażenie obu jego stronom. Jeszcze niedawno But był sprzymierzeńcem USA - pośredniczył m.in. w gigantycznej operacji przerzutu broni pozostałej z wojny w byłej Jugosławii do Iraku. Dziś znów jest na amerykańskiej czarnej liście, za sprawą kontraktu na dostawy dla powiązanej z narkobiznesem lewicowej kolumbijskiej partyzantki FARC.


Wstęp wolny

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej