W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Filmy: "Kopciuszek" / "Lato Muminków"

Filmy: "Kopciuszek" / "Lato Muminków"
Data rozpoczęcia 2020-02-08
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Teatr Stary, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary
Udział Bezpłatny
Koszt udziału bezpłatne wejściówki
Kategoria Film

"Kopciuszek"
autorzy: Wilhelm Karl Grimm i Jacob Grimm

reżyseria: Krystyna Janda
muzyka: Mieczysław Janicz
dekoracje i kostiumy: Dorota Roqueplo
czas trwania: 20 min.
 

"Lato Muminków"
reżyseria: Andrzej Maria Marczewski

czas trwania: 80 min.

Czy wyobrażacie sobie dziś Państwo koprodukcję teatralną miedzy TVP i TVN?
Pozostawmy to pytanie bez komentarza....
Tak się jednak stało w 2005 roku za sprawą Krystyny Jandy, która wyreżyserowała Kopciuszka. W głównych rolach wystąpiła plejada dziennikarzy telewizyjnych od Moniki Olejnik po Szymona Majewskiego, od Katarzyny Kolendy-Zaleskiej po Andrzeja Majewskiego... i tak mógłbym bez końca wymieniać te duety. Był to spektakl charytatywny i wydaje się, że znacznie wykroczył poza ramy okazjonalnej zabawy w najsłuszniejszej sprawie. Dziś uchodzi za (mini) spektakl KULTOWY!
 

Myślę, że Andrzej Maria Marczewski nie sądził, że Lato Muminków przygotowane przez niego dla Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, stanie się zaczynem - i tu znowu używam słowa KULTOWEGO, wydania Lata Muminków w wersji audio na płytach gramofonowych i kasetach, a po latach także na płytach CD . Kolejne pokolenia słuchaczy wychowują się na tej wspaniałej baśni muzycznej z udziałem m.in. Gustawa Holoubka , Bernarda Ładysza, Ryszarda Hanin, Małgorzaty Niemirskiej, Krystyny Prońko i Danuty Szaflarskiej jako Paszczakówny! Programowaliśmy tę sekcję jako „dziecięcą”, ale sądzę, że będzie to sekcja uniwersalna i KULTOWA!
Michał Merczyński, kurator Festiwalu "Śleboda / Danutka"

Nowa sekcja w naszym festiwalu: spektakle Teatru Polskiego Radia. Danutka Szaflarska wzięła udział w ponad 170ciu spektaklach, słuchowiskach radiowych. Ta forma teatru oparta przede wszystkim na dźwięku i głosie, często jest niedoceniana przez szeroką publiczność . Dzięki rewolucji cyfrowej, której doświadczamy, zyskuje ona coraz większą popularność . Wybraliśmy z archiwum Teatru Polskiego Radia cztery spektakle , których nie znajdziecie Państwo na serwerach portali radiowych, czy innych. Podchodzą one z rożnych okresów twórczości radiowej . Są więc także przeglądem stylów twórczości audioteatralnej znakomitości tej dziedziny: Gustawa Holoubka, Jana Świderskiego, Wojciecha Maciejewskiego i najmłodszego w tym gronie Waldemara Modestowicza. Wszystkie łączy Danuta Szaflarska wspaniała w tekstach Fredry (Zemsta), Bałuckiego (Grube ryby) , Baumarchais (Wesele Figara) i Moliera (Mizantrop).

Posłuchajcie!


Michał Merczyński, kurator Festiwalu "Śleboda / Danutka"

Wstęp na wydarzenie za okazaniem bezpłatnej wejściówki.
Wejściówki wydawane będą w kasie Teatru Starego od dn. 27.01.2020r.
Na wydarzenie nie prowadzimy rezerwacji miejsc. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 4 wejściówki.
 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej