W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Filmy "Malowana wyspa", "Aló Presidente!"

Filmy "Malowana wyspa", "Aló Presidente!"
Data rozpoczęcia 2010-03-01
Godzina rozpoczęcia 18:40
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Film

Malowana wyspa
Repintando Cuba
Czas trwania: 10'
Szwecja
Reżyseria: RåFILM Filmmakers collective
Rok produkcji: 2009

Pięćdziesięciolecie rewolucji na Kubie zaowocowało wieloma wzniosłymi przemówieniami braci Castro o doskonałości systemu, pięknie odnowionymi frontonami kilku budynków w centrum rozpadającej się Hawany i cudownymi uśmiechami na twarzach ludzi, biorących udział w okolicznościowych wiecach. Maria i Juan, bohaterowie tego dziesięciominutowego filmu, odsłaniają przed nami prawdę o Kubie bez propagandowego sztafażu: o tym, jak wygląda codzienne życie, o tym, że zabicie człowieka jest karane lżej niż nielegalny ubój krowy i o tym, że za kontaktowanie się z cudzoziemcami są skazani na areszt domowy. Krótki, zapadający w pamięć film o prawdziwym Santiago de Cuba podsumowuje zdanie wypowiedziane przez jednego z bohaterów: Nie mówię nic przeciwko systemowi - mówię po prostu prawdę.

Aló Presidente
La Minaccia
Czas trwania: 86'
Włochy
Reżyseria: Silvia Luzi, Luca Bellino
Rok produkcji: 2008

Twórcy filmu mogli przez kilka miesięcy obserwować zza kulis powstawanie najpopularniejszego wenezuelskiego talk-show, którego najważniejszym gościem jest gospodarz - Hugo Chavez. Program, podczas którego El Presidente z upodobaniem pokazuje się na tle dymiących kominów rafinerii (symbol i źródło jego potęgi), to niezwykle widowiskowe socjotechniczne narzędzie, znakomicie sprawdzające się w kraju telenoweli. Chavez dzieli i rządzi z telewizyjnego ekranu: zwalnia ministrów, nacjonalizuje przemysł, demaskuje knowania, wysyła wojska, zapowiada wielkie zmiany. Porusza się helikopterem, dzięki czemu jest zawsze wypoczęty. Tymczasem rzeczywistość na poziomie ulicy w Caracas wygląda nieciekawie. Projekty społeczne, którymi puszy się Chavez, okazują się potiomkinowskimi wioskami. Szumnie zapowiadana powszechna opieka zdrowotna opiera się na najnowszym produkcie eksportowym reżimu Castro, jakim Kuba płaci za wenezuelską ropę - na kubańskich lekarzach, którzy za swoją pracą otrzymują tylko dach nad głową i wyżywienie. Dramatycznym problemem jest też wszechobecna przemoc - codziennie w strzelaninach ginie ponad dziesięć osób. O tym nie usłyszymy jednak w Aló, Presidente.


Wstęp wolny

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej