W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Galeria Saska | Stasys Eidrigevicius

Galeria Saska | Stasys Eidrigevicius
Data rozpoczęcia 2022-12-03
Data zakończenia 2023-03-13
Miejsce Ogrodzenie Ogrodu Saskiego
Organizator Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Stasys Eidrigevicius urodził się 24 lipca 1949 roku we wsi Medyniszki na północy Litwy. Studia artystyczne na wydziale malarstwa i grafiki zaczął w 1968 roku w Instytucie Sztuk Pięknych w Wilnie. W 1973 r. uzyskał dyplom z malarstwa, a w 1980 roku przeprowadził się na stałe do Polski, gdzie zajął się ilustracją do książek szczególnie dziecięcych, które przynoszą mu międzynarodowe uznanie.

Artysta używa różnych technik, ale głównie posługuje się rysunkiem używając węgla, kredki, gwaszu lub pasteli. Jego twórczość wywodzi się z symbolizmu oraz surrealizmu, jest pełna nostalgii i metafor. W 1999 roku Stasys otrzymał Złoty Medal na Polskim Biennale Plakatu w Katowicach. W 2019 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, zaś w 2001 roku litewską narodową nagrodą w dziedzinie sztuki. Prace Stasysa Eidrigeviciusa znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie, w Muzeum Plakatu w Wilanowie, British Museum w Londynie, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, National Library w Waszyngtonie, Creation Gallery w Tokio, Muzeum Watykańskim w Rzymie oraz zbiorach prywatnych na całym świecie.

Wystawa została zrealizowana dzięki wsparciu Urzędu Miasta Lublin.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej