W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Ginące zawody w Muzeum Wsi Lubelskiej

Ginące zawody w Muzeum Wsi Lubelskiej
Data rozpoczęcia 2016-09-04
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Muzeum Wsi Lubelskiej, al. Aleja Warszawska 96
Organizator Muzeum Wsi Lubelskiej
Udział Płatny
Koszt udziału Bilety: 12 zł normalny / 6 zł ulgowy
Kategoria Warsztaty

W najbliższą niedzielę, 4 września 2016 r., w lubelskim skansenie odbędzie się jedno z największych wydarzeń sezonu. Już po raz dwudziesty drugi zaprezentowane zostaną ginące zawody i czynności gospodarskie popularne niegdyś na Lubelszczyźnie.

„Ginące zawody” czyli pokazy dawnych zawodów i umiejętności gospodarskich, zostaną zaprezentowane 4 września 2016 r. w malowniczym plenerze Muzeum Wsi Lubelskiej. Pokazy odbędą się w godz. 11.00-17.00 i obejmą tradycyjne rzemiosła ludowe powszechne na Lubelszczyźnie w XIX w. i w pierwszej połowie XX w., dziś zanikające, uprawiane sporadycznie lub wręcz restaurowane między innymi dzięki takim wydarzeniom jak to. W czasie pokazów rzemieślnicy oraz pracownicy Muzeum zaprezentują tradycyjne rzemiosła Lubelszczyzny, między innymi: kowalstwo, garncarstwo, stolarstwo, młynarstwo wiatraczne, sitarstwo, rymarstwo, olejarstwo, powroźnictwo, plecionkarstwo, tkactwo i wiele innych. Wśród czynności gospodarskich życia codziennego na wsi będziemy mogli zobaczyć: młockę cepami, mielenie zboża na żarnach, wyrób kaszy i masła, wypiek w piecu chlebowym, pranie na tarze, obróbkę lnu, prasowanie żelazkiem na węgle, maglowanie, haftowanie i inne. Wydarzeniu towarzyszyć będzie muzyka  kapel ludowych wędrujących po terenie całego skansenu oraz kiermasz produktów regionalnych i rękodzieła. O godz. 16.00 w zabytkowym kościele z Matczyna odprawiona zostanie Msza Święta.

Dodatkowo w godz. 12.00-15.00 odbędzie się Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Wędrówka do miejsc, gdzie czytane będą fragmenty powieści wyznaczana będzie przez okazjonalną chorągiew „Quo vadis”.

Powiązane:

Muzeum Wsi Lubelskiej

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej