W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Goście "Akcentu". Hanna Krall

Goście "Akcentu". Hanna Krall
Data rozpoczęcia 2013-04-18
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Spotkanie

Teatr Stary zaprasza na spotkanie goście ,,Akcentu". Hanna Krall

Fragmenty „Białej Marii” czyta Zofia Kucówna.
Prowadzenie – Bogusław Wróblewski, redaktor naczelny „Akcentu”.

Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego.

Wydawnictwo Świat Książki opublikowało właśnie piąty tom utworów zebranych Hanny Krall, zawierający rozszerzoną wersję „Białej Marii”, której ostatnia część miała niedawno pierwodruk na łamach „Akcentu”. Fragmenty tego najbardziej autobiograficznego dzieła Hanny Krall przedstawi publiczności wybitna aktorka Zofia Kucówna. Przedmiotem rozmowy będą także wcześniejsze utwory, w tym osadzona w realiach lubelskich „Wyjątkowo długa linia”. Sposób podejścia Hanny Krall do materii reporterskiej sprawia, że jej dzieła – pozostając zawsze w zgodzie z dostępną człowiekowi prawdą o świecie – przekraczają jednocześnie granice reportażu, noszą wyraźne znamiona artyzmu.

W cyklu „Goście Akcentu” prezentujemy najwybitniejszych polskich twórców związanych z naszym miastem poprzez swoje życie lub dzieło. Hannę Krall łączy z Lublinem nie tylko pamięć o najbliższych. Tutejsze realia i postaci stały się tworzywem „Wyjątkowo długiej linii”, którą sama autorka uważa za jedną z najważniejszych swych książek (jej główną bohaterką jest Franciszka Arnsztajnowa, związana współpracą i przyjaźnią z Józefem Czechowiczem). Wątki lubelskie znajdujemy również w innych utworach autorki „Zdążyć przed Panem Bogiem”. W dyskusji spróbujemy dotrzeć do źródeł pisarstwa Hanny Krall i tajemnic jej reporterskiego warsztatu.