W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Goście Akcentu. István Kovács - poeta i historyk"

Goście Akcentu. István Kovács - poeta i historyk"
Data rozpoczęcia 2015-03-19
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary, Jezuicka 18
Kategoria Spotkania

Goście Akcentu. István Kovács - poeta i historyk"
Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego.

Napisał kiedyś o sobie: „Poeci uważają go za historyka, historycy za poetę. Poeta i historyk, gdy się spotykają, mówią o nim, że jest tłumaczem literatury...”. W sumie mają rację: jest nimi wszystkimi – naraz. A przecież był także dyplomatą (m.in. Konsulem Generalnym Węgier w Polsce) oraz wykładowcą i założycielem katedry polonistyki na jednym z węgierskich uniwersytetów.

Autor wielu tomów wierszy, esejów, prac historycznych. Niestrudzony popularyzator i nieoceniony przyjaciel literatury polskiej na Węgrzech. Tłumaczył m.in. Brandysa, Wańkowicza, Kapuścińskiego, Iwaszkiewicza, Stachurę i kilkudziesięciu polskich poetów. Opublikował eseje o polskim filmie i dzieła monograficzne na temat udziału Polaków w węgierskiej Wiośnie Ludów. Jego zbiory wierszy wydane w Polsce to Księżyc twojej nieobecności (1991) i Okruchy przestrzeni (2003).

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej