W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Goście "Akcentu". Wiesław Myśliwski

Goście "Akcentu". Wiesław Myśliwski
Data rozpoczęcia 2013-11-14
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Spotkanie literackie

W cyklu „Goście Akcentu” Teatr Stary prezentuje najwybitniejszych polskich twórców związanych z naszym miastem poprzez swoje życie lub dzieło.

Prowadzenie – Bogusław Wróblewski, redaktor naczelny „Akcentu”.
Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego.
Fragmenty „Ostatniego rozdania” czyta Stefan Szmidt.

Przed kilkoma tygodniami w wydawnictwie ZNAK ukazała się nowa powieść Wiesława Myśliwskiego „Ostatnie rozdanie”. Jeden z jej początkowych rozdziałów publikowany był wcześniej „Akcencie”.

Pisarz, wyraźniej nawet niż w poprzednich utworach, próbuje w tej książce odsłonić metafizyczny wymiar ludzkiego losu, ukazując zarówno ponadczasową moc miłości jako siły ostatecznie scalającej ludzkie życie, jak i bezsilność człowieka nieumiejącego wziąć odpowiedzialności za nadanie życiu sensu poprzez akceptację wielkiego uczucia.

To pierwsza powieść Myśliwskiego, która już samą swoją konstrukcją (łącznie z wiodącym motywem notesu adresowego), w sposób tak sugestywny ujawnia pisarskie przekonanie, że nie warto mówić o jednostce „na tle społeczeństwa” albo „na tle zbiorowości”, że historię pojedynczego człowieka rozpatrywać można tylko poprzez jego relacje z innymi konkretnymi ludźmi. (B. Wróblewski)

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej