W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Historia jednego życia. Listy do Henia

Historia jednego życia. Listy do Henia
Data rozpoczęcia 2023-04-19
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Krakowskie Przedmieście 64
Organizator Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Akcja

Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" zaprasza do akcji "Listy do Henia". 19 kwietnia każda osoba będzie mogła "wysłać" samodzielnie napisany list do Henia, wystarczy w godzinach 11:00-13:00 przyjść na Krakowskie Przedmieście 64. 

Henio Żytomirski

Henio Żytomirski był 6-letnim chłopcem kochanym przez całą rodzinę. We wrześniu 1939 roku miał iść pierwszy raz do szkoły, jednak tego dnia wybuchła wojna. Wiosną 1941 roku chłopiec wraz z rodziną musiał przenieść się do getta. Rok później rozpoczęła się Zagłada, a Henio podzielił los tysięcy lubelskich Żydów. Napisanie i wysłanie listu do Henia jest wyrazem pamięci nie tylko o tym małym chłopcu, ale o wszystkich ofiarach Holokaustu.

Henio zginął najprawdopodobniej w obozie koncentracyjnym na Majdanku. Jego historię udało się częściowo odtworzyć na podstawie zachowanych zdjęć i dokumentów rodzinnych. Wśród 43 tysięcy bezimiennych ofiar Zagłady, Henio stał się postacią wyjątkową – znaliśmy jego imię, jego rodzinę, jego historię. W tym roku już kolejny raz mieszkańcy Lublina mogą napisać list do Henia. Będzie to indywidualny wyraz pamięci.

Pisanie listów do Henia

Spotkajmy się dniu Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości w miejscu, gdzie została wykonana ostatnia fotografia Henia, na Krakowskim Przedmieściu 64. Akcja „Listy do Henia” zostanie poprzedzona wieloma warsztatami z lubelską młodzieżą, których uczestnicy i uczestniczki poznają historię chłopca. W tym dniu odbędzie się również spacer śladami Henia.

Pisanie listów nabiera dodatkowego znaczenia w kontekście wciąż trwających obchodów 81. rocznicy rozpoczęcia Akcji „Reinhardt” oraz 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje w kilku miastach w Polsce, w tym w Lublinie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Wolontariusze będą informować przechodniów o tragicznych wydarzeniach z 1943 roku, wręczając im papierowe żonkile – symbol pamięci o powstaniu. Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” jest partnerem akcji.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej