W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Historia lubelskiej telekomunikacji w jednym pokoju. Wystawa kolekcji Henryka Świerszcza

Historia lubelskiej telekomunikacji w jednym pokoju. Wystawa kolekcji Henryka Świerszcza
Data rozpoczęcia 2019-02-01
Data zakończenia 2019-02-15
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Organizator Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Kolekcja wojskowych i cywilnych aparatów telefonicznych MB i CB, oraz łącznic telefonicznych Henryka Świerszcza

Wystawa czynna od poniedziałku do czwartku, w godz. 10:00 – 14:00, do 15 lutego. Zainteresowanych wystawą Teatr NN zaprasza do Sekretariatu Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21. Po wystawie oprowadza Henryk Świerszcz.

Henryk Świerszcz był związany z telekomunikacją od wczesnej młodości. Przez kilkadziesiąt lat zgromadził wiele niezwykłych aparatów i łącznic, które można teraz zobaczyć w Bramie Grodzkiej. Po wystawie oprowadza osobiście.

Henryk Świerszcz zetknął się ze światem aparatów telefonicznych i łączności w Technikum Łączności na ul. Wojciechowskiej w Lubinie. Szkołę skończył w 1981 roku, wtedy też zatrudnił się w Okręgowych Warsztatach Poczty i Telekomunikacji w Lublinie przy ul. Energetyków 5. Tam remontował aparaty i łącznice telefoniczne automatyczne oraz międzymiastowe typu MB i CB.

Szczególnie dla mnie ważną osobą w zakładzie był kierownik Zbigniew Rusiak, który potrafił zaopiekować się młodymi pracownikami. Uczył zawodu, obsługi urządzeń, a przy tym potrafił zaszczepić zainteresowanie i szacunek do techniki. Po śmierci Zbigniewa Rusiaka rodzina przekazała mi jego aparaty telefoniczne. Część z nich mogą państwo oglądać na tej wystawie - mówi Henryk Świerszcz.

Od 1989 roku przez 21 lat prowadził własną firmę, zajmującą się budową, montażem oraz konserwacją łącznic telefonicznych. W tym czasie zgromadził sporą kolekcję urządzeń związanych z telekomunikacją, którą powiększa do dziś, poszukując nowych eksponatów na aukcjach internetowych oraz targach staroci. Na wystawie znajdują się zarówno urządzenia cywilne, jak i wojskowe; sprzed II wojny światowej, z czasów PRL i te, które montowane były w latach 90.

Całość, złożona z kilkudziesięciu urządzeń, jest nostalgiczną mikrohistorią kilkudziesięciu lat lubelskiej i – szerzej – polskiej telekomunikacji.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej