W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Historia Majdanka na kartach komiksu „Chleb wolnościowy”

Historia Majdanka na kartach komiksu „Chleb wolnościowy”
Data rozpoczęcia 2019-05-18
Godzina rozpoczęcia 12:00
Miejsce Państwowe Muzeum na Majdanku
Udział Bezpłatny
Koszt udziału obowiązuje rejestracja
Kategoria Wydarzenie

Jak wyglądają przedmioty znalezione podczas badań archeologicznych i jakim zabiegom należy je poddać, zanim trafią na muzealną wystawę? Jakie dokumenty kryją się w Archiwum Państwowego Muzeum na Majdanku? Czego o historii niemieckiego nazistowskiego obozu na Majdanku można dowiedzieć się z komiksu „Chleb wolnościowy”? Odpowiedzi na te pytania udzielą pracownicy Państwowego Muzeum na Majdanku 18 maja podczas Międzynarodowego Dnia Muzeów. 

Kim byli ludzie w pasiakach? Więźniowie KL Lublin w świetle prywatnych dokumentów
godz. 11.00 / sala edukacyjna w Centrum Obsługi Zwiedzających

W ubiegłym roku Muzeum wzbogaciło się o rekordową liczbę dokumentów – głównie darów od rodzin byłych więźniów Majdanka. Wśród nich znalazły się zdjęcia, świadectwa szkolne i dyplomy, legitymacje czy korespondencja z bliskimi. Szczególne znaczenie mają grypsy wysyłane z KL Lublin, z których wyłania się m.in. obraz pomocy, jakiej więźniom udzielała lubelska społeczniczka Antonina Grygowa. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane oryginalne dokumenty, które dotychczas nie były udostępnione szerszej publiczności.

Historia Majdanka na kartach komiksu „Chleb wolnościowy”
godz. 12.00 / sala audytoryjna w Centrum Obsługi Zwiedzających

Komiks to niestandardowe źródło do poznania dziejów II wojny światowej, obozów koncentracyjnych, a przede wszystkim losów ludzi. Jaka historia obozu na Majdanku wyłania się z kart „Chleba wolnościowego”? Jak opowiada on o losach ofiar?  Czy przez swoją formę skraca dystans pomiędzy trudną tematyką związaną z tragicznymi wydarzeniami okupacyjnymi a współczesnym odbiorcą?

Zatrzymany czas. Konserwacja muzealiów historycznych ze zbiorów PMM
godz. 13.00 / sala edukacyjna w Centrum Obsługi Zwiedzających

Na spotkaniu przedstawione zostaną wybrane muzealia historyczne zarówno przed, jak i po konserwacji. Omówione będą techniki oraz metody konserwatorskie. Uczestnicy dowiedzą się, co dzieje się z obiektem, gdy trafi do muzeum, jakie etapy musi przejść, zanim zostanie poddany konserwacji, oraz jak wygląda tworzenie muzealnej bazy danych.

Kiermasz książek
godz. 9.00–17.00 / Centrum Obsługi Zwiedzających

Książki sprzedawane w muzealnej księgarni stacjonarnej i internetowej będzie można kupić z rabatem 20%.

Na wydarzenia (z wyłączeniem kiermaszu książek) obowiązuje rejestracja. Można jej dokonać telefonicznie (81 710 28 33) lub mailowo () do 16 maja     2019 r.