W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Jak rośnie Węglin? – spotkanie z artystkami wokół roślinności Węglina, ogrodów i szklarni w ramach Projektu „Nowy dom”

Jak rośnie Węglin? – spotkanie z artystkami wokół roślinności Węglina, ogrodów i szklarni w ramach Projektu „Nowy dom”
Data rozpoczęcia 2014-06-18
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Spotkanie

Kto, jeśli nie Wy zna odpowiedź na te pytania:
Co chcielibyście zasadzić na Węglinie?
Czy podoba Wam się flora tej okolicy?
Jakie rośliny ukrywają się w Waszych szklarniach?
Czy Wasze rośliny mają swoje historie?
Może posiadacie jakieś nasiona i sadzonki, którymi moglibyście się wymienić z sąsiadami?
Co mówią rośliny? Jakie konstrukcje z roślin widzicie wokół Was? Jak dbać o Węglin?

Odpowiedzi poszukują artystki pracujące nad „Zielnikiem” rozrastającym się z każdą zebraną historią i rośliną. Wasz udział pomoże stworzyć mapę potrzeb zieleni, która stanie się częścią artystycznego projektu zaprezentowanego jesienią w przestrzeni Węglina.
Będzie to wielowymiarowa, a nawet wielokwiatowa opowieść o relacji człowieka i flory, tego, co porasta i przerasta nasze ogrody. Rośliny nie tylko kreują przestrzeń wokół nas, ale wpływają na nas samych, żywią i leczą. W przestrzeni publicznej roślinność konstruuje naszą prywatną strefę, odgradzając nas od hałasu, szarości i tłumu. Roślina zawsze znajdzie swoją drogę, a my zawsze znajdziemy drogę do rośliny. Jednocześnie liczymy, że uda się nam stworzyć podstawę do sąsiedzkiej wymiany roślin.

Na spotkanie zaprasza grupa Łodygi:
Magdalena Franczak (malarka, performerka, artystka interdyscyplinarna)
Jaśmina Wójcik (ilustratorka, artystka intermedialna)
Weronika Lewandowska (poetka, performerka)

O projekcie „NOWY DOM”
Węglin jest peryferyjną dzielnicą Lublina, której architekturę tworzą głównie domy jednorodzinne. Wiele z nich zbudowana została własnymi siłami ich mieszkańców, nadając budynkom dodatkowy personalny charakter. Projekt „Nowy dom” ma na celu z jednej strony zbadanie przestrzeni Węglina, z drugiej ujawnienie jej bardziej osobistego charakteru.
Dzielnica, włączona w obręb miasta w 1957 roku, jest typowym przykładem dynamicznie rozwijającego się przedmieścia powstającego poza głównym nurtem planistycznym. Wytyczona sieć ulic jest niejednorodna, poddana ciągłym uzupełnieniom przez nowe drogi, które pojawiają się – niczym w modernistycznym śnie socjalnego społeczeństwa – najpierw wydeptane/wyjeżdżone przez mieszkańców, następnie uprawomocniane nadaniem im nazwy. Przy ulicach tych pojawiają się domy, których architekturę ogranicza wyłącznie fantazja
i możliwości finansowe właścicieli. Dzielnica staje się architektonicznym patchworkiem różnych stylów ujawniających się w polskiej architekturze mieszkaniowej od końca lat 50. Jednocześnie każdy z budynków nosi w sobie osobisty charakter nadany przez jego mieszkańców w trakcie budowy. Obok typowo socjalistycznych domów sześciennych stoją nowe dwory i zamki. Pomiędzy nimi budynki żywcem przeniesione z polskich gór, czy wreszcie typowa zabudowa szeregowa okresu transformacji. Niejednorodność ta tworzy żywą tkankę dzielnicy, której rada jest jedną z prężniej działających w Lublinie, a kolejny „nowy dom” – Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” najnowszą placówką kulturalną w mieście. Dzielnica rozwija się, żyjąc własnym rytmem poza centrum, jednocześnie funkcjonując na pograniczu miasta i przyrody, co nadaje całości projektu dodatkowego aspektu.
Projekt „Nowy dom” ma za zadanie zebranie doświadczeń związanych z powstawaniem dzielnicy w kontekście architektonicznym i tożsamościowym. Za pomocą dyskusji, warsztatów i interdyscyplinarnych prezentacji w obrębie przestrzeni wspólnej i prywatnej chcemy przedstawić oraz poddać swego rodzaju ewaluacji ostatnie 56 lat. Skupiając się na Węglinie chcemy przejść
od planu ogólnego, wizerunku dzielnicy, jej architektury, do szczegółowego, opowieści ludzi ją budujących, opracowując archiwa fotograficzne i osobiste opowieści mieszkańców.
W ramach projektu odbędą się spotkania i warsztaty (m.in. z Fundacją Archeologia Fotografii, grupą Ekologie Miejskie z Muzeum Sztuki w Łodzi, włoskim architektem Carlo Venegonim), wystawy archiwów mieszkańców w Kiosku ze Sztuką, wystawa w przestrzeni dzielnicy (wśród zaproszonych artystów są m.in. Ania Witkowska, Adam Witkowski, Jaśmina Wójcik, Marcin Dymiter, Kamil Stańczak, Weronika Lewandowska), spektakl/instalację w jednym z prywatnych mieszkań (w reżyserii Weroniki Fibich z Teatru Kana). Na koniec planujemy też wydanie alternatywnego przewodnika po dzielnicy, podsumowującego doświadczenia projektu w formie publikacji z mapą.
Pomysłodawcą i kuratorem projektu jest Ludomir Franczak.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wstęp wolny