W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Jan Kondrak "Pieśń o wolności"

Jan Kondrak "Pieśń o wolności"
Data rozpoczęcia 2014-06-04
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Koncert

Jan Kondrak jest bardem od ponad trzydziestu lat, a to znaczy, że taki okres najnowszej historii obejmuje swoim doświadczeniem osobistym i twórczością. W przypadku tego pieśniarza powiązanie osobistego świadectwa i dzieła jest założeniem programowym.

W programie pt. „Pieśń o wolności” znajdują się więc pieśni, które napisał pod wpływem stanu wojennego („Grudniowa pieśń”, „Pożegnanie z Marią - Świdnickie spacery”) i te które oddawały los zwykłego obywatela w latach osiemdziesiątych („Relanium dla żony”, „Kujawiaczek diasporalny”), a były wołaniem o zmianę na lesze.Głos zbiorowości zaś, dopominającej się swobód symbolizuje „Pieśń Dzwonu Wolności”.

Wiele piosenek dotyczy okresu przełomu demokratycznego, symbolizowanego przez datę 4 czerwca 1989 roku ( „Piosenka na piechotę”, „Serce z rysą”), a czasy współczesne stały się inspiracją dla utworów redefiniujących podstawowe pojęcia. W programie pojawią się więc piosenki pod znamiennymi tytułami: Bóg, Honor, Ojczyzna. Cały program jest nasączony refleksją ogólną dotyczącą sytuacji ludzi idei, na przykład żołnierzy(„Ataman, miło bracia, miło”, „Piosenka w samą porę”). A, że każda historia rozgrywa się w światowym kontekście tutaj to otoczenie ustanowią utwory Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego, Stinga, Shlomo Secundy i Arona Zeitlina. Palety utworów dopełnia dzieło Jacka Kaczmarskiego pt.”Niech” zawierające znakomite przesłanie: "... A ty siej, a nuż coś wyrośnie".

Bilety: I - 40 zł, II - 30 zł, III - 20 zł

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej