W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Jarmark koński
Data rozpoczęcia 2016-06-12
Godzina rozpoczęcia 12:00
Miejsce Muzeum Wsi Lubelskiej (sektor Roztocze)
Organizator Muzeum Wsi Lubelskiej
Udział Płatny
Koszt udziału 12/6 zł
Kategoria Film

Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na jubileuszową, 20-tą edycję Jarmarku końskiego. Inscenizacja historycznego targu przeniesie widzów w czasy międzywojennych miasteczek ze scenami targowania się o konia oraz wieńczącego całość litkupu  – tradycyjnego opijania wódką zawartej transakcji. 

Jednodniowy, cykliczny jarmark nawiązuje do historycznych targów łęczyńskich i piaseckich organizowanych w okresie międzywojennym. Na oczach widzów odtworzone zostaną scena targowania się o konia oraz wieńczący całość litkup – tradycyjne opijanie wódką zawartej transakcji. W inscenizacji  pojawiają się barwne postacie członków komisji targowej, gospodarza terenu, który otwiera i zamyka targ, prezentuje konie oraz zapowiada sprzedających i kupujących, a ponadto: Cygana (znawcy koni wraz ze swoimi „kibicami”, którzy podsycają atmosferę targu), Żyda (uczestniczącego w sprzedaży jako świadek transakcji i uczestnik nielegalnego litkupu), posterunkowego (pilnującego porządku i mającego oko na złodziejaszków), „miastowego cwaniaczka” (próbującego oszukać gospodarza), pomocnika młynarza (szukającego silnego konia do ciężkiej pracy), a także karciarzy i dziada szukający zarobku.

Przy okazji będzie można podpatrzeć pracę kowala i rymarza oraz przejechać się bryczką, a dzieci na kucyku. Jarmarkowi towarzyszyć będzie wystawa pokazująca historię muzealnego wydarzenia, czynna w miesiącach czerwcu i lipcu w podcieniach spichlerza z Piotrowic.

Powiązane:

Muzeum Wsi Lubelskiej

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej