W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Jarmark Koński
Data rozpoczęcia 2017-06-11
Godzina rozpoczęcia 12:00
Miejsce Muzeum Wsi Lubelskiej, al. Warszawska 96 - sektor Roztocze
Organizator Muzeum Wsi Lubelskiej
Udział Bezpłatny
Kategoria Pokaz

Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na XXI edycję Jarmarku końskiego. Inscenizacja historycznego targu przeniesie widzów w czasy międzywojennych miasteczek ze scenami targowania się o konia oraz wieńczącego całość litkupu – tradycyjnego opijania zawartej transakcji.

W czerwcową niedzielę (11 czerwca) w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się, jak co roku, jarmark nawiązujący do historycznych targów łęczyńskich i piaseckich organizowanych w okresie międzywojennym. Na oczach widzów odtworzone zostaną scena targowania się o konia oraz wieńczący całość litkup – tradycyjne opijanie wódką zawartej transakcji. W inscenizacji pojawiają się barwne postacie członków komisji targowej, gospodarza terenu, który otwiera i zamyka targ, prezentuje konie oraz zapowiada sprzedających i kupujących, a ponadto: Cygana (znawcy koni wraz ze swoimi „kibicami”, którzy podsycają atmosferę targu), Żyda (uczestniczącego w sprzedaży jako świadek transakcji i uczestnik nielegalnego litkupu), posterunkowego (pilnującego porządku i mającego oko na złodziejaszków), „miastowego cwaniaczka” (próbującego oszukać gospodarza), pomocnika młynarza (szukającego silnego konia do ciężkiej pracy), a także karciarzy i dziada szukający zarobku.

Przy okazji wydarzenia będzie można przypatrzeć się pracom kowalskim i rymarskim oraz przejechać się bryczką, a w przypadku dzieci - kucykiem.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej